Adıyaman

Öğrencilere Çanakkale’den Son Mektup

KYK Yurdunda barınan öğrencilerine Sinema Günleri

Öğrencilere Çanakkale’den Son Mektup

 

KYK Adıyaman Yurt Müdürlüğü yurtlarında barınan öğrencilerin tarih bilincini geliştirmek, milli ve manevi değerlere bakışında farkındalık oluşturmak ve yüreklerine vatan sevgisini yerleştirmek amacıyla Çanakkale Zaferinin 100 yılı etkinlikleri kapsamında sinema günleri düzenlendi.

Adıyaman KYK Yurtlarında barınan öğrenciler, vizyona yeni giren “Çanakkale; Son Mektup” filmine götürüldü.

KYK Adıyaman Yurt Müdürü M.Sami Köroğlu, film için öğrencilerin araçlarla sinemaya götürüldüğünü ve sinemadan da araçlarla yeniden barındıkları yurtlara bırakıldığını belirterek, “İki salonda toplam 250 öğrencimiz Son Mektup Filmini yurt personelimizle birlikte seyretti. Öğrencilerden gelen olumlu geri dönüşler, bu tür etkinliklerin sayısını arttırma fikrimizi de güçlendirdi” dedi.

Son Mektup filmini izleyen öğrencilerin oldukça duygulandığı görüldü.

Öğrencilerden Gülsüm Kazan, filmi izledikten sonra oldukça duygulandığını belirterek şöyle dedi; “Korkusuzca ölüme gitmenin adıydı Çanakkale. Kurşunlara bağrını açmaktı. ‘Vatan sağolsun deyip, varlığını vatanına adamaktı. Eşinden, dostundan, görmediği, kokusunu dahi almadığı, Mürşide’sinden, Dider’inden vazgeçmekti. Siz yüce insanlar, sizler ne mübareksiniz, ne kıymetlisiniz? Hani düşmana ateşe giderken toplanmıştınız ve ordularınıza; ‘Biz bugün Fatih’iz, Asım’ız, Hamza’yız’ demiştiniz. Siz sadece o gün değil, sonsuza kadar Fatih’siniz, Asım’sınız, Hamza’sınız. Helallik istemiştiniz ya bir birinizden ‘ölmek var, dönmek yok’ bilinciyle ve helal olsunlar doldurmuştu semaları. Şimdi biz de soruyoruz sizlere, yüzümüz karara karara ‘Bizlere de hakkınızı helal eder misiniz?”

Özhan Eren’in yönetmenliğini yaptığı Çanakkale: Son Mektup filminde Tansel Öngel, Nesrin Cevadzade, Hüseyin Avni Danyal, Bülent Şakrak, Barbara Sotelsek başrolleri paylaşmış.

 

Çanakkale: Son Mektup Filmi

Avrupa’da 1914’te 1. Dünya Harbi’nin başlamasından kısa bir süre sonra Türkler de kendilerini harbin içerisinde bulurlar.

Harpte Almanya ile beraber hareket eden Osmanlı İmparatorluğu, tarih sahnesinde son yıllarını yaşar. O günlerde gönüllü olarak Çanakkale’ye giden ve orada tanışan Pilot Yüzbaşı Salih Ekrem ile Nihal Hemşire, bir yandan vazifelerini yerine getirmek için koştururken, diğer yandan da Fuat isminde kimsesiz bir çocuğu korumak için birlikte mücadele etmeye başlarlar.

İngilizlerin bir hava baskınında Salih Yüzbaşı’nın ona yardımı sayesinde kurtarılan kimsesiz çocuk Fuat, Nihal hemşirenin kanatları altına sığınarak Salih Yüzbaşı ile Nihal’in daha da yakınlaşmasına vesile olur. Bu beraberlik kısa sürede “harp şartlarında dile getirilemeyen” büyük bir aşka dönüşür.

18 Mart’a kadar süren çatışmalarda Salih Ekrem Yüzbaşı, Nihal Hemşire, Nusrat Mayın Gemisi’nin Kaptanı Hakkı Yüzbaşı, Doktor Ragıp Yüzbaşı ve Erika Hemşire bir yandan bütün gayretleri ile vatan müdafaasına koşarken, diğer yandan da ayrılmaz dostluklar kurarlar. Film, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümünde vizyona girdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu