Adıyaman

“Öğrencilere beş yıldızlı yurt konforu”

KYK İl Müdüründen Gazetemize Ziyaret

“Öğrencilere beş yıldızlı yurt konforu”

 

Adıyaman Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sami Köroğlu, öğrenci yurtlarının beş yıldızlı otel konforunda öğrencilere hizmet verdiğini söyledi.

KYK İl Müdürü Sami Köroğlu, gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz sahibi Mustafa Yücekaya ile bir süre sohbet etti.

Kredi Yurtlar Kurumunun yurtları düzenlemesinden sonra çok konforlu hale geldiğini, öğrencilerin memnuniyetini esas alarak onları misafir etmeye çalıştıklarını söyleyen Köroğlu, “1994 yılında 468 kapasite ile hizmet vermeye başlayan kurum, 2002 yılında Besni yurdunun açılması ve mevcut yurttaki kapasite artışı ile  890, 2009 yılında Kahta yurdunun açılması ile 1160 kapasiteye ulaşmıştır. 2011 yılında 2214 kapasiteye, 2014 yılında 2.522 olan kapasiteye ulaşmıştır. Bugün tamamı standardı yüksek 5.938 kapasite ile hizmet vermekteyiz.

Göreve başladığım günden bu yana gerek niteliksel, gerekse de niceliksel olarak KYK Adıyaman hızlı bir büyüme sürecine girmiş, tüm yurt binaları standardı yüksek yeni bloklardan meydana gelmektedir.

KYK Adıyaman olarak bir yıllık çiçeği burnunda bir İl Müdürlüğü olmamıza ve kısıtlı imkanlara rağmen her anlamda kurumlarımız arasında en iyi yeri alma çabasındayız.

Merkezde 800 kapasiteli yurt inşaatımız devam etmekte olup, Kahta ilçesinde 500 kapasiteli bir yurdumuz da ihale aşamasındadır. Kurumuza ait yurt olmayan Gölbaşı ilçemizde de yurt yapımı için çalışmalarımız tüm hızıyla devem etmekte olup en kısa zamanda çalışmalarımız tamamlanacaktır.

Son dönemlerde KYK yapmış oldukları ile sadece öğrencilerin barınma ve beslenme alanı olmadığını göstermiştir. Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak öğrencilerimize ev sıcaklığında 2,3,4 er kişilik odalardan oluşan, ücretsiz internet bağlantısının, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin, spor ve rehberlik hizmetlerinin verildiği yurtlarımızda imkanları en üst seviyeye taşımaya çalışırken, aynı zamanda sosyal sorumluluk faaliyetleri ve öğrencilerimizin manevi dünyalarına hitap etme gayreti içerisindeyiz. Şu an tüm yurtlarımızda 30’un üzerinde kursumuz devam etmektedir. Birbirinden farklı 22 kurs ta öğrencilerimizi kendilerini geliştirmektedirler.” dedi.

Köroğlu, “Geçmiş dönemlerde farklı amaçlara hizmet edenlerce devlet yurtları ile ilgili de bir algı oluşturulmaya çalışılmış bu algı da, devlet yurduna öğrenci teslim edilmez, başına her şey gelebilir algısıyla da aileler korkutulmuş ve başka yerlere yönlendirilmişlerdir. Gençliğimizin kirli eller tarafından devşirilmesine dur demek için Bakanlığımız tarafından sayıları giderek artan ve kapasite artışları devam eden KYK yurtları vesilesiyle bu fırsatçıların hain emellerini boşa çıkartılmaya and içilmiştir.

Bu kadar korumacı kollayıcı bir kurumun, ülke genelinde son günlerde özellikle bazı öğrenci hareketlerine, eylemlerine sahne olup bununla algılanmasını biz çok iyi niyetli görmüyoruz. Devlet yurtlarının karalanması, itibarsızlaştırılması, güvenilmez yerler gibi algısının oluşturulması tamamen terör örgütlerinin ekmeğine yağ süreceğini düşünüyoruz. Bu konuda üç beş kendini bilmezin kişisel ve basit çıkarları uğruna kurumları zan altında bırakacak düşünce ve fiillerde bulunması, devletimiz tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan faaliyetlerin engellenmesine yönelik faaliyet olarak algılanacaktır. Bu tür söylemlerden uzak durulmasını ve bu konuda daha dikkatli olunması gerektiği kanaatindeyiz.

Yurtlarımızda pek çok ilki gerçekleştirdik. İşaret dili eğitimlerimiz bunlardan birisiydi. İşitme ve konuşma engellilerin iş ve işlemlerinde kolaylık sağlamak ve onlarla tam bir iletişim kurabilmek amacıyla; işaret dili eğitimi verilmesi için 2015-2016 eğitim öğretim döneminde İl Müdürlüğümüze bağlı merkez yurtlarda Halk Eğitim Müdürlüğü destekli İşaret Dili Kursunu açarak, işitme ve konuşma engelli bireylerin var olduğu gerçeğini kabul etme bilinci, farkındalığı ve duyarlılığı oluşturarak, onlara hayatın her alanında yardımcı olabilmeyi amaçladık.

Bu ülkenin yarınları adına en büyük sermayesi, dayanağı, güvencesi gençlerimizdir. 15 Temmuz 2016 günü bir ihanet çetesine karşı dimdik duran ve gerçeğin sesini meydan meydan haykıran, bu hain girişim karşısında halkımız tarafından ortaya konulan milli irade ruhunun öğrencilerimizin ve bizlerin ruhunda canlı tutulmasını ve bu milli duruşun daha etkin bir şekilde anlatılabilmesi amacıyla İlimizde İl 15 Temmuz Milli İrade fotoğraf sergisini açtık. 5 yurt müdürlüğünde sergimiz tüm öğrencilerimiz tarafından ziyaret edildi.

15 Temmuz Ruhu’nun yaşatılması amacıyla kurum olarak hassasiyetimiz en üst seviyededir. Bu ruhun unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini tüm programlarımızda dile getiriyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu