Adıyaman

Öğrenciler ne ararsa buluyor

Adıyaman Üniversitesinden Öğrenci Hizmetleri

Öğrenciler ne ararsa buluyor

 

Adıyaman Üniversitesi yaptığı yatırımlarla öğrenci ve çalışanlarına modern bir ortam sunarken geleceğimiz olan öğrencilerimize çeşitli alanlarda çeşitli hizmetler sunuyor.

Öğrencilerin sabahları derse kahvaltı yapmadan girmemesi için çorba ikramı yapan üniversite bunun yanında maddi durumu zayıf olan öğrencilere yemek bursu yardımı, öğrenci butiği aracılıyla elbise yardımı ve kısmi zamanlı burs imkânı sunuyor. Ayrıca bu yardımların yanında sağlıklı bir nesil için diyetisyen, sağlık ve psikolog hizmetleri de veriyor. Bunların dışında ise Üniversitemizde ikinci öğretimde eğitim gören öğrenciler için akşamları yurtlara servis hizmeti sağlıyor.

 

Çorba İkramı

Adıyaman Üniversitesi A kapısı girişinde her sabah 07.30 ile 09.00 arasında yapılacak olan çorba ikramı güz yarıyılı boyunca devam edecek. Eğitime verdiği önem kadar öğrencilerinin sağlığını da düşünen üniversitemiz, öğrencilerin sabah kahvaltı yapmadan derse girmemesi için daha önce başlattığı uygulamaya bu yıl da devam ederek çorba ikramını devam ettirecek.

 

Öğrenciler İçin Servis Hizmeti

Geçtiğimiz yıl başlatılan bu hizmet bu yıl da okulların açılmasıyla birlikte tekrar başlatılarak ikinci öğretimde eğitim alan kız öğrencilerimizin akşamları dersten geç saatte çıktıklarında güvenli bir şekilde yurtlarına ulaştırılması imkânı sunuyor. Dört sefer halinde yapılan servisler 21.30, 21.50, 22.10 ve 22.35 saatlerinde hizmet veriyor.

Ayrıca yağmurlu günlerde Üniversite A kapısından kampüs içerisine öğrencilerimize servis hizmeti de sağlanıyor. Böylece öğrenciler derslerine yağmura yakalanmadan ulaşmış oluyor.

 

Öğrenci Butiği

Üniversite tarafından yürütülen sosyal sorumluluk çalışması kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere giysi yardımı yapan Öğrenci Butiği, Üniversite külliyesi içerisinde yer MİNYAMAN çarşısı içerisinde yer alıyor.

Üniversite akademik ve idari personellerinin yanı sıra giyim mağazası ve tekstil fabrikalarının da katkıda bulunabildiği öğrenci butiği; temiz kullanılabilir durumdaki her türlü kıyafet, ayakkabı, çanta ve aksesuarlar toplanıp ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmesi amacını taşıyor.

Geçtiğimiz yıl LC Waikiki ve De Facto gibi markalardan gelen desteklerle birçok öğrencinin kıyafet ihtiyacı karşılandı.

 

Yemek Bursu

Üniversite tarafından karşılanan yemek bursu öğrencilerin web sitesinden yaptığı başvuru sonucunda veriliyor. Her yıl 200 öğrenciye verilen yemek bursu, öğrenciye bir eğitim öğretim yılı süresine öğrenci yemekhanesinden ücretsiz yemek yeme imkânı sağlıyor.

 

Kısmi Zamanlı Bursu

Kısmi zamanlı öğrenci bursu web sitesinden yapılan başvuru sonucunda hak kazanan öğrencilere veriliyor. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler haftada 40 saat olmak üzere, derslerini aksatmayacak şekilde ve gizlilik sözleşmesi imzalatılarak Üniversitemizin herhangi bir biriminde bir eğitim öğretim yılı süresince çalışıyor. Her yıl 170 öğrenciye verilen bursun çalışma saatleri öğrencilerin ders programına göre ayarlanırken öğrenciler sınav haftalarında çalışmıyor.

 

Sağlık Hizmetleri

Üniversite Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde verilen sağlık hizmetlerinde tansiyon, pansuman, enjeksiyon, şeker ölçümü, ateş ölçümü, bandaj uygulaması gibi hizmetler verilirken ayrıca hastaların şikayetleri dinlenerek uygun sağlık kuruluşuna yönlendirme, üniversiteye bağlı fakülte ve meslek yüksekokullarında eğitim gören bütün öğrencilere ve çalışanlara sağlık ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

 

Danışmanlık Hizmetleri

Üniversite öğrencilerine bireysel psikolojik danışman görüşmeleri hizmeti sunuyor. Gençlik Evi’nde ücretsiz olarak verilen hizmetlerde Psikolog Cihat Çelik, öğrencilere Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmeti sunuyor. Öğrenciler gizlilik ve özel yaşama saygı ilkesinin gereği doğrultusunda randevu alarak bu hizmetlerden yararlanabilir.

 

Diyetisyenlik Hizmetleri

Öğrencilere yönelik verilen hizmetler arasında yer alan Diyetisyenlik hizmetleri yemek menülerinin ayarlanmasından yemeklerin kalori değerlerine kadar birçok alanda hizmet veriyor.

Öğrencilere verilen hizmetler konusunda bir değerlendirmede bulunan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, burada bulunmalarının amacının öğrenciler olduğunu ve geleceğimiz olan öğrenciler için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Gönüllü, bir ülkenin geleceğini hazırladıklarını ifade ederek, geleceğimiz olan öğrencilerin kahvaltılarından yurtlarına ulaşmasına, yağmurda kalmalarından üzerlerindeki elbiselerine ve sağlıklarından ne yediklerine kadar her şeyi düşünmek zorunda ve bunlara çözüm üretmek durumunda olduklarını kaydetti.

Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi olarak geleceğe, eğitimini düzgün almış, sağlıklı, aklını kullanabilen ve bilime katkı sunan nesiller hazırladıklarını vurgulayarak, bugünün öğrencilerinin geleceğin yöneticileri olduğunu dile getirdi. Bu hizmetlerin artarak devam edeceğini açıklayan Prof. Dr. Gönüllü öğrencilerinden verilen bu hizmetleri ve emekleri boşa çıkarmamaları isteğinde bulunarak bütün öğrencilerine başarılar diledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu