Öğrenciler Atıksu Arıtma Tesisini Gezdi

10 Haziran 2016 Cuma, 08:48

Öğrenciler Atıksu Arıtma Tesisini Gezdi

 

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri için Adıyaman-Sitilce mevkiinde bulunan “Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisi”ne teknik gezi düzenlendi.

Düzenlenen teknik geziye Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri katıldı.

Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin atıksu arıtma tesisleri ile ilgili derslerinde öğrendikleri teorik bilgilerin uygulamadaki örneklerini görebilme fırsatı buldukları teknik gezide; tesis yetkilileri tarafından tesisin otomasyon odasında tesisin genel işleyişi hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Gerekli güvenlik tedbirleri alınmasının ardından yetkili personel ve Mühendislik Fakültesinde bu yıl başlatılan Uygulamalı Mühendislik Eğitimi (UME) kapsamında dönem başından itibaren Atıksu Arıtma Tesisinde çalışmakta olan üç Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisinin rehberliğinde tesisin tüm üniteleri gezilerek teknik bilgilendirme yapıldı. Yetkililer tesiste yaklaşık 600 kilometrelik kanalizasyon hattı üzerinde bulunan Adıyaman merkezdeki bütün evsel atık suların toplanıp, Atatürk Barajı’na deşarj edilmeden önce son biyolojik arıtmaya tabi tutulduğunu ve bu çerçevede büyük bir çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olduğunu kaydettiler.

Gezinin ardından öğrenciler Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye tesis yetkililerine ve Bölüm öğretim elemanlarına teşekkür ederek gezinin oldukça faydalı olduğunu ve teknik gezilerinin periyodik olarak devam ettirilmesi talebinde bulundular.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz