Ödüllü Teröristler Adıyaman’da Öldürüldü

01 Mayıs 2017 Pazartesi, 09:19

Çözüm sürecini bitiren teröristlere operasyon

Ödüllü Teröristler Adıyaman’da Öldürüldü

 

Çözüm Süreci’ni bitiren teröristler öldürüldü. ‘Çözüm Süreci’ni sonlandıran saldırıyı gerçekleşen ve başlarına ödül konulan teröristlere Adıyaman mezar oldu. 1 Uzman onbaşı, 1 er ve 1 korucunun kanı yerde kalmadı

Adıyaman’da 20 Temmuz 2015 tarihinde ‘Çözüm Süreci’nin bitmesine neden olan terör saldırısını gerçekleştiren teröristler öldürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak Sinat-Haftanin bölgesindeki ve Adıyaman kırsalındaki bölücü terör örgütü hedeflerine yönelik hava harekatı düzenlendiğini açıkladı. İki ayrı hava harekatında toplam 14 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK’dan yapılan açıklamada, 29 Nisan 2017 tarihinde, 07.10-07.22 saatleri arasında Adıyaman kırsalına ve 08.31-09.27 saatleri arasında Irak Kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesine alınan anlık istihbaratın değerlendirilmesi sonucunda Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ile iki ayrı hava harekatı düzenlendiği belirtilerek, bölücü terör örgütüne ait olduğu tespit edilen hedeflerin ateş altına alınması neticesinde, eylem hazırlığında oldukları tespit edilen Sinat-Haftanin bölgesinde 6, Adıyaman kırsalında ise 8 olmak üzere toplam 14 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Harekat sonucunda her iki bölgedeki silah mevzileri ve 5 barınma alanının imha edildiği kaydedildi.   Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarının emniyetle üslerine döndükleri vurgulandı.

 

Adıyaman kırsalında 8 terörist öldürüldü

Adıyaman kırsalında PKK’lı gruba düzenlenen operasyonda 8 teröristin öldürüldüğü öğrenildi.

Adıyaman’da PKK/KCK bölücü terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda bir grup terörist Çamyurdu-Yazıbaşı arasındaki kırsal alanda sıkıştırılmış, yapılan teslim ol çağrılarına ateş ile karşılık veren terörist grubu ile çatışmaya girilmişti.

Çatışmada 8 teröristin öldürülerek etkisiz hale getirildi öğrenildi. Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı bölgede arama tarama faaliyetlerinin sürdüğü belirtildi.

 

PKK’lı terörist grubu etkisiz hale getirildi

Adıyaman’da polis ve jandarma ekipleri, PKK-KCK terör örgütü üyelerine yönelik düzenlediği operasyonda, bir grup PKK’lıyı kırsal alanda kıstırdı. Çıkan çatışmada, teröristlerin etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Adıyaman’da PKK/KCK bölücü terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar kapsamında İl Emniyet müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda, bir grup terörist Çamyurdu-Yazıbaşı arasındaki kırsal alanda sıkıştı. Yapılan teslim ol çağrılarına ateş ile karşılık veren terörist grubu ile çatışmaya girildi.

Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamada, terörist grubun etkisiz hale getirildiği belirtilerek, “Emniyet Müdürlüğümüzün İl Jandarma Komutanlığımız ile birlikte gerçekleştirdikleri planlı çalışmalar neticesinde, 29.04.2017 Cumartesi günü sabah saatlerinde merkeze bağlı Çamyurdu-Yazıbaşı arasındaki kırsal alanda bulundukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensupları, güvenlik kuvvetlerimizin hava destekli operasyonu sonucu etkisiz hale getirilmiştir. Güvenlik kuvvetlerimizce müştereken koordinasyon içerisinde yürütülen operasyonla ilgili gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır” denildi.

 

Vali Erin’den Açıklama

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonun sürdüğünü belirterek, 8 teröristin öldürüldüğünü açıkladı

Adıyaman Valisi Abdullah Erin yaptığı basın açıklamasında jandarma, emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava ve kara unsurları ile yürütülen operasyonlarda 8 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Operasyonlarda yaralanan polis ya da asker bulunmadığını belirten Vali Erin, “Ülkemiz genelinde olduğu gibi Adıyaman’da da güvenlik kuvvetlerimiz ve kahraman, fedakar personeliyle kesintisiz bir şekilde PKK terör örgütü başta olmak üzere terör örgütleriyle kararlı mücadelemiz devam ediyor. Emniyet teşkilatımızın yürütmüş olduğu Jandarma ile işbirliği içerisinde bir süredir devam eden planlı çalışma sonrası bugün sabah saatlerinde Jandarma, Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hava unsurlarının katılımıyla daha önceden belirlemiş olduğumuz hedeflere yönelik bir operasyon başlatıldı. Operasyon devam ediyor. İlk tespitlerimize göre hava kuvvetlerimizin vermiş olduğu bilgilere göre 8 tane teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade edebiliriz. Kara unsurlarımız da hava operasyonu sonrası bölgeye intikal etmiş durumdalar. Arama tarama çalışmaları devam ediyor. Allah’a şükür herhangi bir yaralımız yok. Kahraman polislerimiz ve jandarma unsurlarımız kahramanca mücadeleyi devam ettiriyor” dedi.

Erin, öldürülen terörist sayısı ile ilgili kesin bilgilerin devam eden keşif, arama ve tarama faaliyetleri sonrasında belirlenebileceğini hatırlatarak, operasyonla ilgili detaylı bilginin daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

 

Teröristleri İHA Görüntüledi

Güvenlik güçleri tarafından sabahın erken saatlerinde merkeze bağlı Çamyurdu ve Yazıbaşı köyü kırsalında insansız hava aracı görüntüledi. Görüntüleme sonrasında düzenlenen hava harekâtında öldürülen 8 PKK’lı teröristten 4’ünün başlarına ödül konan teröristler olduğunu öğrenildi. Öldürülen teröristlerin cenazeleri otopsi yapılmak üzere Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morguna kaldırıldı.

 

Yeşil ve gri listedeki ödüllü teröristler

Adıyaman kırsalında oldukları istihbarat raporlarında yer alan 10 kişilik terörist gruptan 8’i güvenlik güçlerinin operasyonunda öldürüldü.

Adıyaman kırsalında gerçekleştirilen operasyonda öldürülen 8 kişilik terörist grup içerisinde PKK’nın sözde bölge sorumlusu olan ve ihbarcısına 1 milyon TL ödül verilecek olan (Renas) kod adlı Veli Temirci, 300 bin TL ödüllü (Nurhak Elbistan) kod adlı Fırat Berkpınar, 300 bin TL ödüllü (Ali Norşin) kod adlı Şefik Körman, 300 bin TL ödüllü (Bezar Elçi) kod adlı Abuzer Arıca’nın olduğu bildiriliyor. Öldürülen diğer 4 teröristin ise bu kişilerin emirleri doğrultusunda hareket ettikleri, kırsalda iki grup halinde oldukları öğrenildi. İki grubun birleşerek bir eylem hazırlığında olduğu kaydedildi.

 

20 Temmuz 2015’teki terör saldırısı ile ‘Çözüm Süreci’ sona erdi

‘Çözüm Süreci’ olarak bilinen sürecin sonlanmasına neden olan saldırıyı gerçekleştiren ve 5’er kişilik iki grup halindeki PKK’lı teröristlere Adıyaman mezar oldu. 20 Temmuz 2015 tarihinde Adıyaman merkeze bağlı Kömür beldesi Boğazözü köyü Kurk mezrası Derinsu bölgesinde terör örgütü PKK unsurlarının görülmesi üzerine başlatılan operasyonda Kayseri nüfusuna kayıtlı Uzman Onbaşı Müsellim Ünal (21) şehit olurken, 2 asker yaralandı. Bu terör saldırısı ve ardından Şanlıurfa’da 2 polisin infaz edilmesi ‘Çözüm Süreci’nin bitmesine neden oldu. Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın Adıyaman’da düzenlenen cenaze törenine dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu katılmıştı.

‘Çözüm Süreci’nin bitiş tarihi olarak kayıtlara geçen bu terör saldırısının ardından 24 Haziran 2016 tarihinde yine Kömür beldesi Boğazözü köyü sınırları içinde bölücü PKK terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırıda Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Jandarma Er Mücahit Şimşek şehit oldu.

9 Eylül 2016 tarihinde daha önceki saldırılara yakın bölge olan Çamlıca köyü Bahçe mezrasında sivil kıyafetli PKK’lı teröristler, korucu başı Yusuf Sönmez’i vücuduna 7 kurşun sıkarak şehit etti.

Adıyaman’da 2015 ve 2016 yıllarında 1 uzman onbaşı, 1 er ve 1 korucu başını şehit eden terörist grup operasyon ile etkisiz hale getirildi. Saldırı hazırlığındaki terörist gurubun Adıyaman kırsalında oldukları istihbaratını alan güvenlik güçleri, insansız hava aracı, savaş uçağı ve helikopterlerle operasyon yaptı. Havadan yapılan saldırıda 8 terörist etkisiz hale getirildi. Adana Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş’ın yönettiği, İl Jandarma Alay Komutanı Ercan Atasoy’un içinde bulunduğu operasyonu Vali Abdullah Erin dakika dakika takip etti.

 

TSK’dan Açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), dün yurt içinde meydana gelen olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, 16 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 teröristin de güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

TSK, dün yurt içinde meydana gelen olaylara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Şırnak Merkez’de icra edilen operasyonda, 2 güneş paneli, 20 litre mazot, 10 sırt çantası, 5 kilogram amonyum nitrat, 2 el yapımı patlayıcı düzeneği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi. Siirt Pervari’de icra edilen operasyonda tespit edilen tuzaklanmış antipersonel mayını imha edildi. Tunceli Mazgirt’te güvenlik güçleri tarafından icra edilen yol kontrol ve araması esnasında, dere üzerindeki köprü ayaklarına yerleştirilmiş 3 adet 12 kilogramlık mutfak tüpü içerisinde TNT ve alüminyum tozu ile takviye edilerek hazırlanmış bir el yapımı patlayıcı tespit ve imha edildi. Bitlis Merkez’de icra edilen arazi aramasında, 3 kilogram amonyum nitrat kullanılarak hazırlanmış bir el yapımı patlayıcı tespit ve imha edildi. Hakkâri Şemdinli’de icra edilen arazi aramasında; bir biksi makineli tüfek, bir kalaşnikof piyade tüfeği, 6 RPG-7 roketatar mühimmatı, 77 el bombası, 12 RPG-7 roketatar sevk fişeği, 50 el bombası fünyesi, 3 bin 48 muhtelif çapta fişek, bir antipersonel mayın, 187 fünye, 10 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 4 kütüklük, bin metre elektrik kablosu, 3 pil, 40 koli bandı ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi. Tunceli Hozat’ta güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında tespit edilen 3 sığınak içerisinde; 2 el bombası, 4 roketatar sevk fişeği, 475 muhtelif çapta fişek, 38 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 5 kütüklük, bir el telsizi bağlantılı el yapımı patlayıcı devresi, bir güneş paneli, bir jeneratör, bir televizyon ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Ayrıca, Van’ın Çatak ilçesinde güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu 2 terörist etkisiz hale getirildi, toplamda ise 5 terörist etkisiz hale getirildi. Gerçekleştirilen arama tarama faaliyetlerinde ise bir M-16 piyade tüfeği, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, bir RPG-7 roketatar, 7 roketatar mühimmatı, 629 M-16 piyade tüfeği fişeği, 4 M-16 piyade tüfeği şarjörü, 9 kalaşnikof şarjörü, bir güneş paneli, 3 dürbün, 2 radyo, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Diyarbakır Hazro’da, bölücü terör örgütünden kaçan bir terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Diğer yandan, Adıyaman Merkez’de, icra edilen hava destekli operasyonda, üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu teröristlere ait silah mevzi, mağara ve sığınaklar düzenlenen hava harekatı ile imha edildi. Operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu 8 terörist etkisiz hale getirildi.

Irak kuzeyi Sinat Haftanin bölgesinde ise hudut hattındaki üs bölgelerine silahlı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlere ait silah mevzi, mağara ve sığınaklar düzenlenen hava harekatı ile imha edildi. Operasyonda bölücü terör örgütü mensubu 6 terörist etkisiz hale getirildi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz