Adıyaman

“Ödemeler ne zaman yapılacak?”

Tutdere Tarım Destek Primlerini sordu

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanına pamuk ödemelerindeki yüzde 30 kesintinin nedenini ve ne zaman ödeneceğini sordu.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere  “Ekonomik krizle boğuşan çiftçilerin bu haklı alacaklarını şu anda neden ödemiyorsunuz? Eğer para varsa ödeyiniz, para yoksa bunu çiftçiye neden açıklamıyorsunuz? Çiftçilerimiz yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyor. 2018 tarımsal primleri 2019 mayıs ayında yapılıyor. Ödenen pamuk priminin yüzde 30’u kesiliyor ama konu ile ilgili olarak resmi ağızlardan açıklama yapılmıyor.” dedi

Milletvekili Av. Tutdere, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs tarihinde çiftçilerle yaptığı buluşmada tarım desteği (prim) için 2.4 milyar lira kütlü pamuk primi, 662 milyon lira yağlık ayçiçeği primi  ve 365 milyon lira çiğ süt primi ödeneceğini açıkladı. Örneğin sertifikalı tohum, buğday ve arpa için her yıl düzenli bir şekilde ödenen fark bedelleri ödenmedi. Pamuk desteklerinden sadece yüzde 70’ine karşılık gelen kısım ödendi, yüzde 30’una karşılık gelen ödenmedi, kesinti yapıldı. Çiftçilerimiz yaşanan bu belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Ben buradan Tarım Bakanlığına seslenmek istiyorum: Ekonomik krizle boğuşan çiftçilerin bu haklı alacaklarını şu anda neden ödemiyorsunuz? Eğer para varsa ödeyiniz, para yoksa bunu çiftçiye neden açıklamıyorsunuz? 2018 tarımsal ödemeleri 2019 Mayıs ayında yapılıyor. Ödenen pamuk primi yüzde 30 eksik ödeniyor ve konu ile ilgili olarak resmi ağızlardan herhangi bir açıklama yapılmıyor. Öte yandan 2019 yılında yılı içinde hangi tarımsal ürünlere destek verileceği dahi açıklanmıyor” ifadelerini kullandı.

2019 Primi Ne Zaman Ödenecek?

Tutdere, meclise verdiği soru önergesinde ise, Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle, şunları sordu; “2018 yılı tarımsal ödemelerinin (prim) 2019 Mayıs ayında yapılmasının sebepleri nelerdir?,  Pamuk priminin yüzde 30 eksik oranında eksik ödenmesinin gerekçeleri nelerdir?, Pamuk priminin eksik kalan yüzde 30’luk kısmının çiftçiye ödeneceği tarih nedir?, Çiftçilere 2019 yılı içinde hangi tarımsal ürünler için destek verilecektir?, 2019 yılının desteklerinin ödenmeye başlanacağı tarih nedir?, 2019 yılının ‘Destekleme Kararnamesinin’ yayınlanacağı tarih nedir?”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu