Anasayfa / Adıyaman / O kurumlar bulundu, teşekkürler!
İMMİHAN NİNE İLE KARDEŞİNE DEVLET SAHİP ÇIKTI

O kurumlar bulundu, teşekkürler!

Yaşlı kardeşler bakım merkezinde, maaşları ayaklarına gelecek

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Kardeşliğin yaşı da, başı da olmuyor! İki kardeşi ısıtacak ‘kurum’aranıyor!” başlıklı haberimiz yürek ısıtmıyordu ama sonuçları yürek ısttı. Manşette yer alan haber üzerine harekete geçen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşlı çiftin bakım merkezine yerleştirilmesine karar verdi. PTT’debir güzellik yaparak yaşlı kardeşlerin maaşını her ay ayaklarına götüreceğini açıkladı. Böylece 74 ve 72 yaşındaki kardeşlerin “maaş çilesi” ile “yaşadığı zorluklar” şimdilik minimuma indi.

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan İHA kaynaklı haberimizde, “Yaşlılık aylığıyla geçinen iki kardeş. Birisi 72 yaşında, birisi 74 yaşında. 72 yaşında olan İmmi Tüten’e, 74 yaşında olan ağabeyi Hacı Yıldırım bakıyor. Yaşlılık aylığını almak için taksiyle değil, el arabasıyla, soğuk havada ikisi de üşüyerek PTT’ye kadar geliyor. Görenlerin içini acıtan bu durumu giderecek kurum aranıyor. Bu büyüklerimizin maaşını evine götürecek, onların içini ısıtacak, varsa eksikliklerini giderecek kurum,kuruluş ve insanlık aranıyor.” demiştik.

Yapılan inceleme sonucunda 1927 doğumlu İmmihan Kurnaz’ın tek başına hayatını sürebilecek durumda olmadığı için Adıyaman hizmet veren Özel Yuvam Bakım Merkezi’ne yerleştirilmesi için gerekli iş ve işlemler başlatıldı. 1951 doğumlu Hacı Yıldırım ise PTT aracılığı ile yaşlılık aylığının ikamet adresine gönderilmesi için yazışmalar başlatıldı.  Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yaşlı vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, kurumumuz nezdinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza ilgili dilekçeler hazırlanarak başvurular yapılmıştır. Ayrıca yaşlı ailemize her türlü yardım ve ihtiyaçları hususunda kurumumuzla iletişime geçmeleri konusunda gerekli bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapılmıştır” denildi.

Gazetemizin dünkü manşeti üzerine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri yaşlı kardeşlerin evinde incelemede bulunarak, İmmihan Kurnaz’ın yaşlı bakım merkezine yerleştirilmesi ve maaşını PTT’ye gitmeden alabilmesi için işlemlere başladı.

PTT Adıyaman Başmüdürü Remzi Fırat ve beraberindeki heyet de kardeşlerin evine giderek maaşını elden teslim etti. Bugüne kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na maaşı evde almak için dilekçe vermeyen iki kardeşin talepleri evlerinde imzalatıldı. İki kardeş, bundan sonraki aylarda maaşı çekmek için PTT Şubesine gitmek zorunda kalmayacak.

Hacı Yıldırım, 9 çocuğu olduğunu ancak kendisine kimsenin bakmadığını, kardeşiyle birlikte aynı evde yaşadığını belirterek el arabasıyla kağıt topladığını söyledi. Kardeşinin yaşlı bakım merkezine yerleştirilecek olmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Hacı Yıldırım, “Kardeşim gideceği için üzülmüyorum çünkü hükümet bakacak. Maaşımı eve getirecekleri için Allah razı olsun” dedi.

Türkçe bilmeyen ve ayakta durmakta zorlanan İmmihan Kurnaz ise “Benim ayaklarım tutmuyor, yürüyemiyorum hastayım. Kardeşim beni el arabasıyla götürüp getiriyor. Üvey çocuklarım bana bakmaz. Devlet beni götürecek. Bana temiz bir oda yeter” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Bu Habere de Bakın

Başkanlar İstanbul seçimlerini değerlendirdi

Adıyaman belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ın da katıldığı programda, başkanlar, TRT Kurdi canlı yayınında İstanbul Büyükşehir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir