Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Nostaljik Fırın Ekim’de Hizmet Verecek

29 Eylül 2016 Perşembe, 09:30

Nostaljik Fırın Ekim’de Hizmet Verecek

 

Adıyaman Üniversitesi kampus alanında bulunan MİNYAMAN (Mini Adıyaman) çarşısı içerisinde ve Adıyaman’ın zamana karşı direnemeyip yok olmaya yüz yüze kalmış kültürel değerlerini yaşatmak amacıyla inşa edilen fırının inşaatının Ekim ayında bitirilmesi planlanıyor.

Adıyaman’ın zamana karşı direnemeyip yok olmakla yüz yüze kalmış kültürel değerlerini yaşatmak amacıyla Adıyaman Evi yanında inşa edilen ve içerisinde su değirmeni, demirci, terzi, çay ocağı, ebru atölyesi, öğrenci butiği ve resim atölyesi gibi dükkanlarla Adıyaman çarşısını simgesel olarak canlandıran Minyaman Çarşısı yanına yapılan fırınla genişliyor.

Mahalle ve çarşı kültürünün olmazsa olmazı olan ve inşaatının %95’i tamamlanan fırın, Minyaman Çarşısı’nın mimari özelliklerini taşırken binanın içerisinde satış ve bekleme alanı, hamur hazırlama odası, çalışan odası ve duş bulunacak.

Yapılan bu çalışmaların ardından Adıyaman’ın eski çarşısının simgesel olarak canlanacağı Minyaman Çarşısı’nda Adıyaman’ın kültür birikimi gelecek nesillere aktarılacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz