Adıyaman

‘Nissibi’ İsminin Değişmesi İsteniyor

‘Nissibi’ İsminin Değişmesi İsteniyor

 

Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü Nissibi Köprüsü’nün isminin değişmesini isteyen Adıyamanlılar, farklı alternatif sunarken,  ‘Recep Tayyip Erdoğan’ isminin de öne çıktığı görüldü.

Atatürk Baraj göletiyle birlikte sular altında kalan bir yerleşim biriminden esinlenerek ‘Nissibi’ ismi verilen Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsünün isminin değiştirileceği belirtiliyor.

Adıyaman’da Atatürk Barajı üzerine kurulan, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak köprünün isminin ‘Recep Tayyip Erdoğan’ olarak değiştirilmesi talebi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a bölge halkı tarafından iletilmişti.

Köprüyü ziyaretinde yapılan teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceği açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın isim değişikliğiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının bekleneceği dile getirmişti.

‘Recep Tayyip Erdoğan’, ‘Saffan bin Muattal’ ve ‘Said Nursi’ isimleri ön plana çıkarken bunların içerisinden en fazla ‘Recep Tayyip Erdoğan’ ismi ön planı çıkıyor.

‘Nissibi’ isminin ne anlama geldiğini bilmeyen Adıyamanlı vatandaşların çoğu, köprünün isminin değiştirilmesini istiyor. Farklı siyasi görüşlerdeki kişilerden bazıları dışında isim değişikliğinin isabetli olacağı belirtiliyor.

Vatandaşlar kamuoyunda yapılacak, anketlerde de ‘Recep Tayyip Erdoğan’ isminin ön plana çıkacağını vurguluyorlar.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu