Adıyaman

“Nemrut’a Raylı Sistemi Bekliyoruz”

Tutdere’den Kültür Bakanı’na:

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında Nemrut’a ziyareti kolaylaştıracak olan raylı sistem, yapımı ertelenen İl Halk Kütüphanesi ve Arkeoloji ve Panorama Müzesi’nin inşasını Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Nemrut’a yapılması planlanan teleferik projesini, Adıyaman Arkeoloji ve Panorama Müzesi’ni ve sözü verilen İl Kütüphanesi’ni Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a sordu. “2020 bütçesinde Adıyaman’ın es geçilmemesini umuyoruz” dedi.

Tutdere, komisyon gündeminde söz alarak Adıyaman’ın Türkiye’nin kültür mirası için çok önemli olduğunu hatırlattı ve Örenli mahallesinin SİT alanı içinde kalması nedeniyle mahallelinin yaşadığı kamulaştırma sorununu gündeme taşıdı. “Adıyaman adeta bir açık hava müzesi. Nemrut başta olmak üzere Perre, Cendere ve diğer tarihî eserlerleriyle Türkiye’nin önemli kültür merkezlerinden biri. Ancak kentimiz turizm yatırımları konusunda hak ettiği yerde değil. Özellikle Perre Antik Kenti’nin sit alanında bulunan Örenli Mahallemizde yıllardan beri oradaki yapılaşmaların kamulaştırmaları yapılamadı ve burada yer altında bulunan Perre Antik Kenti’ne ait tarihî eserler gün yüzüne çıkarılamadı. Kendi oturdukları evler de sit alanında kaldığı için herhangi bir restorasyon işlemi dahi yapamamaktadırlar. Bu konuda Bakanlığınızın buraya gerekli ödeneği ayırmasını bekliyor bütün Adıyaman halkı.” ifadelerini kullandı.

Nemrut’a Raylı Sistem Projesi’ni Bekliyoruz

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un geçtiğimiz ay ilimize yaptığı ziyarette Nemrut’a yapılması planlanan raylı sistem projesini de dile getiren Tutdere “Nemrut Dağı’nda bir açıklama yapmış, bir raylı sistem projesi olduğunu dile getirmiştiniz. Özellikle Nemrut’un tümülüs kısmına gelen yaşlı turistler zorluk çekiyorlar. Umarız, 2020 bütçesinde bu raylı sistem için de bir ödenek ayrılır ve Nemrut’u daha çok insana açmış oluruz.” dedi.

Kütüphane Binasına Kira Ödeniyor, Bu da Kamuyu Zarar Sokuyor

Konuşmasında İl Halk Kütüphanesi’nin eksikliğine de değinen Milletvekili Tutdere, “Yapımı için söz verilen İl Halk Kütüphanesi ise şu anda boşaltıldıktan 2 yıl sonra atıl bir halde inşaatını bekliyor. Vatandaşlarımızın kullanımına açık olan kütüphane, bugün kullanılamıyor. Bütün kütüphane kiralanmış bir binaya sıkışmış durumda. Bu da kamu zararına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Bin Eser Sergileniyor, 31 Bin Eser Müze Deposunda Bekliyor

Eski müzenin yerine yapılması planlanan Adıyaman Arkeoloji ve Panorama Müzesi’ni de gündeme taşıyan milletvekili, yeni müzenin yapımının yılan hikâyesine döndüğünü belirtti.

“Kaç kez ihaleye çıkılıyor ancak ödenek yetersizliği nedeniyle müzenin ihalesi yapılamadı. Şu anda Adıyaman’da yaklaşık 31 bin tarihî eser depolarda bekliyor. Bu hem ülkemiz için hem de Adıyaman’ımız için gerçekten büyük bir ayıp. Umarız, Bakanlık olarak 2020 yılında Adıyaman’ı da Türkiye’yi de bu ayıptan kurtarıp müzeyi bir an evvel hayata geçirirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu