Adıyaman

Bu ne yolmuş be arkadaş

Devasa yatırımlar bitti, bir bu yol bitmedi!

Bu ne yolmuş be arkadaş

 

Adıyaman, duble yol konusunda en geri kalan illerin başında geliyor. Bütün iller duble yolu bitirip, otobanlarla donanırken, Adıyaman, çevre illeriyle bağlantıyı bir türlü sağlayamadı. Aynı süre içinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü bile bitti ama Adıyaman Gaziantep yolu bir türlü bitmedi.

Adıyaman’da başlayan yatırımların devam etmemesi, etse bile bitmemesi, bitse bile bir tarafını eksik yapması artık sıradanlaştı. Hastane yapılır, yol yapılmaz, otogar yapılır yolu yapılmaz, yolu yapılsa açılmaz.

Sadece bunlar değil, Adıyaman Malatya, Adıyaman Şanlıurfa ve Adıyaman Gaziantep yolu da bir türlü bitmeyen yollardan. İşin garibi, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa kendisine ait bölgenin yolunu tamamladığı halde, aynı genel müdürlüğe bağlı Karayolları, Adıyaman tarafını bitirmemekte çok dirayetli davranıyor.

 

3 yılda dünyayı kıskandıran iki köprü

Adıyaman, bir yolu tamamlayamazken, Avrupa’nın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim, 3 yıl gibi bir zamanda tamamlandı ama Adıyaman’ın yolları, 14 yıllık AK Parti iktidarın dan, bütün ülke duble yol ve otobanla donatılırken yapılamazdı. Aynı sürede Osmangazi köprüsü de tamamlandı. İzmit ve Yalova arasını birbirine bağlayan, 2 bin 682 metre toplam uzunluğa sahip Körfezdeki ve Marmara denizindeki en uzun köprüdür.

 

Ne köprüydü arkadaş!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaya başlandı. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü ayaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlandı. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 322 ve 320 metre uzunluğunda.

Projede 700’ü mühendis, toplam 6 bin 500 kişi çalıştı. Projede 22 metrelik çap ile Avrupa’nın en geniş tüneli de inşa edildi. Projede kullanılan tabliyelerin ağırlığı 930’şar ton.

Yaklaşık 4.000 led armatürün köprüye yerleştirmesini 11 kişilik endüstriyel dağcı ekibi gerçekleştirdi. 16 milyon renkli armatürler köprü üzerinde ışık oyunları gerçekleştiriyor. Bu kısmın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolardır.

Proje kapsamında kesilen her 1 ağaç için 4 ağaç dikildi. Bu güne kadar bin 400 hektar alanın ağaçlandırılması kararlaştırılmış olup, bu plan kapsamında yaklaşık bin 100 hektar alan için taahhüt yerine getirildi. Kalan 300 hektar alana ilave olarak ek yollar sebebi ile bin hektar alan daha ağaçlandırılmasına karar verildi. Proje kapsamında, ağaçlandırma taahhütlerinin yerine getirilmesi durumunda, 2 bin 400 ha alan ağaçlandırılacak.

Bin 875 metre uzunluğunda olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü bin 408 metre ana açıklığa sahip. 59 metre genişliğinde, ayak Yüksekliği ise 322 metre, denizden 329.5 metre. 4+4 şerit otoyol ve 1+1 demiryoluna sahip köprü yüksek hızlı trenin geçeceği şekilde inşa edildi.

 

Aynı sürede ikinci büyük köprü

Osmangazi köprüsü, İzmit ve Yalova arasını birbirine bağlayan, 2 bin 682 metre toplam uzunluğa sahip Körfezdeki ve Marmara denizindeki en uzun köprüdür.

Osmangazi köprüsü, Türkiye’nin en uzun, dünyanın 4. en uzun köprüsüdür. Köprünün maliyeti yaklaşık 1.1 milyar dolardır. İstanbul-İzmir otoyol projesinin bütçesi ve yapım maliyeti 9 Milyar dolardan daha fazladır. Bu şekli ile Osmangazi köprüsü (otoban yolları dâhil) Türkiye’nin 2016 yılında yaptığı en pahalı yatırımdır.

Osmangazi köprüsü İzmit ile Yozgat arasına kurulan ve şimdilerde, İstanbul ile İzmir illerinin arasının 8-9 saatlik yol güzergâhının 3 buçuk saate indirilmesi ile ilgili kapsamlı yol çalışmalarının sadece bir ayağı olan önemli bir köprüdür. Yapılan son aşamalarından sonra ölçümlerde köprü ile ilgili ayrıntılar şunlardır:

Su üzerindeki uzunluğu: 1500 metre. Köprü ayaklarının birbirine uzaklığı: 500 metre. Deniz seviyesinden köprüye olan yükseklik: 64 metre. Toplam uzunluk: 2682 metre. Köprü direklerinin deniz içi dâhil toplam yüksekliği: 236 metre. Köprünün genişliği: 36 metre. Kullanılan tel halatların toplam uzunluğu 80 bin kilometredir. Osman Gazi Köprüsü de 39 ayda tamamlandı, 8 bin işçi çalıştı.

Sadece bunlar değil, Marmaray’da bu sürede bitirildi, denizin altından üç katlı tüp geçit bitmek üzere, 3. Havalimanı da son aşamada…

Ama Adıyaman’ın yolları bir türlü bitmiyor, ne yolmuş be arkadaş!

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu