Ne canlı bıraktılar, ne verimli toprak

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:00

Anız yangını 15 saat sonra söndürüldü

Ne canlı bıraktılar, ne verimli toprak

Adıyaman’da sabah saatlerinde başlayan ve 12 köyün etrafını saran anız yangını, 15 saat sonra söndürülebildi.  Defalarca uyarılmasına rağmen, anızla birlikte hem verimli toprağa zarar veriyor hem de toprakla birlikte canlı hayvanlara.

Adıyaman merkeze bağlı Yarmakaya (Çakal) köyü yakınlarında bir tarlada yakılan anız ile başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Yaklaşık 15 bin dönümlük alana yayılan yangın, kısa sürede büyüyerek binlerce dönümlük alana yayıldı.

Adıyaman Şanlıurfa yol ayrımının bulunduğu yerleşim birimlerine sıçrama ihtimali olan yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra köylüler de müdahale etti. Köylüler bir taraftan ekinlerin zarar görmemesi için tarlaları traktörlerle sürdü.

Meyve ağaçları ve tütünlere zarar veren yangın itfaiye ekiplerinin 15 saatlik çalışmasının sonunda kontrol altına alınarak söndürüldü.

 

Hayvanlar telef oldu

Adıyaman’da önceki gün 15 bin dönümlük alanın yakıldığı anız yangınında Güneşli köyünde hayvanlar telef oldu.

Geçtiğimiz günlerde Yarmakaya (Çakal) köyü yakınlarında çıkan ve 15 bin dönümlük alana yayılan yangında Güneşli köyünde Hüseyin Çali’ye ait ahır ve samanlık yandı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen anız yangının sıçradığı ateş Hüseyin Çali’nin 2 bine yakın saman balyası ile, 1 adet buzağı, birkaç tavuk telef oldu.  Yangında tütün tarlaları, elektrik direkleri de yandı.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz