Adıyaman

Bu nasıl bir çılgınlıktı böyle?

40 yıl, 50 yıl, 100 yıl, hatta 200 yıl derken susuz kaldık!

Bu nasıl bir çılgınlıktı böyle?

 

2010 yılına kadar her yaz mevsiminde “Yağdır Mevla’m Su” manşetleri atar, yağmur dualarına çıkardık. 2011 yılında ise Adıyaman’a getirilen Havşeri suyu ve bu suya ek olarak sağlanan kaynaklarla birlikte kimi yetkili 40 yıllık, kimi yetkili 50 yıllık, hatta kimi yetkililer de Adıyaman’ın 200 yıllık su sorununu çözdüklerini söylediler, şişinerek ama aradan geçen birkaç yılda Adıyaman’ın susuz kaldığını, münavebeli suyu bile vermekten aciz olunduğunu gördük. Şimdi biz söylenen sözlerin doğruluğunu mu tartışalım, susuzluğa çare mi arayalım, bilemedik!

11 Kasım 2011 tarihinde, Adıyaman’da yapımı tamamlanan Havşeri İçmesuyu Projesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan katıldığı toplu açılış töreni ile hizmete girmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Atatürk Spor Salonu’ndan Türkiye genelinde yapımı tamamlanan 111 tesisin açılışını yapmıştı. Türkiye’nin dört bir yanında açılan 111 tesisten birisi olan Adıyaman Havşeri İçmesuyu Projesi törenle hizmete girmişti. Adıyaman’ın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağı söylenen  Havşeri Suyu İçme Suyu Projesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan canlı bağlantısı ile açılmıştı.Bu-Nasil-Bir-Cilginlikti-Boyle-(2)

Havşeri İçme Suyu Projesi kapsamında yapılan su deposunda gerçekleşen açılışa çok sayıda davetli katıldı. Vali Ramazan Sodan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, eski milletvekilleri (şimdiki belediye başkanı) Hüsrev Kutlu, Şevket Gürsoy ve çok sayıda kurum amiri ile siyasiler açılışa katılmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 11.11. 2011’de 111 tesisin açılış programı kapsamında konfetiler eşliğinde açılışı yapılan içme suyu projesinin açılışında ilk olarak AK Parti Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş söz alarak bu projenin Adıyaman’ın Çılgın Projesi olduğunu söylemişti.

AK parti iktidarıyla birlikte kaynakların doğru olarak kullanılmaya başlandığını ve ülkenin küresel bir güç olduğuna dikkat çeken Yetiş, “Bu sıradan bir açılış değildir. AK Parti iktidarı Çılgın Projelere imza atıyor. Bu projede Adıyaman ölçeklerinde Çılgın Projedir” dedi.

 

Bu-Nasil-Bir-Cilginlikti-Boyle-(4)Türkiye’nin En Kaliteli ve Soğuk Suyunu İçeceğiz

O tarihte Adıyaman Belediye Başkanı olan Necip Büyükaslan ise, Adıyaman’ın bir dönem susuzluk sıkıntısı çektiğini fakat şimdi Adıyaman’ın suyunun meşhur olduğunu belirterek, “Türkiye’nin en kaliteli ve soğuk suyunu içeceğiz. Bunun yanında Adıyaman’ın 200 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koçali Projesine içme suyunu dahil etti. Avan projesi hazırlandı ve Koçali Projesine dahil edildi” diye konuşmuştu.

 

28 Şubat’ın bin yıl sürmesi gibi yalan oldu

Adıyaman Havşeri Suyunun, Adıyaman’ın bırakın 200 yılını, 50 yılını, 40 yılını veya beş yılının bile su ihtiyacını karşılamaya yetmedi. Tıpkı bu söz, 28 Şubat bin yıl sürecek sözü gibi boşa düştü. Şimdi Adıyaman halkı susuzluğuna mı yansın, bu sözlere güvenmesine mi?

Güne Bakış Haber Merekzi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu