Adıyaman

Müsiad’da Göksu Dönemi

MÜSİAD Genel Kurul Gerçekleşti

MÜSİAD Adıyaman Şubesinin Olağanüstü Genel Kurul toplantısı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan katılımıyla gerçekleşti.

Bir otelin toplantı salonunda gerçekleşen genel kurula Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Adıyaman İl Jandarma Komutanı Ercan Atasoy, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkan adayı Sait Göksu katıldı.

Genel kurul da MÜSİAD Adıyaman Şubesi Başkanı Mehmet Sait Göksu başkanlığında gidilen seçimde tek liste ile Mehmet Sait Göksu seçilerek başkanlığı MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım’dan devraldı.

MÜSİAD ve adaylığı ile ilgili açıklama yapan MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Sait Göksu, “MÜSİAD’ın 30 yıl önce ektiği tohumlar filizlendi. Hayallerimiz bugün dev bir çınar ağacı gibi kök salan gölge veren umut veren MÜSİAD’a dönüştü. MÜSİAD’ı kurup bugünlere getiren büyüklerimize teşekkür ederim. MÜSİAD’ın vizyonu yeni filizler yeni fidanlar yeni hayaller yeni umutlar yepyeni ve taptaze başlangıçlar oluşturmaktadır. MÜSİAD özgür ve özerktir. Özgürlüğünü kardeşlik hukukundan gelir. Özgürlüğü kendi anayasasından kaynaklanır. MÜSİAD ha olanın ve haklı olanın yanındadır. İnsanı insan yapan temel değerler MÜSİAD’ın kurucu ilkeleridir. Emin ve güvenilir olmak saygı ve bilgiye hürmet kardeşlik sadakat adanmışlık adalet bizi bir arada tutan değerler bunlardır. Üretmek önemlidir. Üretmek bir var olma meselesidir. Biz varlığımızı üretkenliğimizi çalışkanlığımızla ispat etmiş insanlarız” diye konuştu.

Genel Kurulda açıklama da bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “2012’de açmış olduğumuz Adıyaman şubemizde bir bayrak değişimine şahit olduk. Göreve gelmiş olan kardeşimizin bir önceki dönemin çalışmalarına katkı sunarak, ülkemiz için başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Görevini teslim eden Şerif Yıldırım’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İş hayatında da başarılar diliyorum. Adıyaman 2018’de en çok ihracat yapan iller listesinde 55’inci sırada yer alıyor. 2015’te 542 milyon dolara ulaşan ihracatta son yıllarda gerileme yaşanıyor. 2018 yılında toplam 56 ülkeye yapılan ihracat, önceki yıla göre yüzde 40’a yakın azalarak 76 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İthalatta da benzer bir durum gözleniyor. Toplam ithalat 2018 yılında önceki yıla göre yüzde 53 azalarak 42 milyon dolar düzeyine gerilemiştir. Biz ‘bu tabloyu değiştirmek mümkün.’ diyoruz. Önümüzde bir realite var fakat bu süreçten nasıl çıkacağımızın pusulası da yine bizlerin elinde. Türkiye ekonomisi bugün dengelenme sürecinde. Yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen yıl sonunda inşallah pozitif büyümeye doğru ilerlemekte. Geldiğimiz noktada önceki yılın aynı döneminde 33 milyar dolar olan cari açığın bu yılın ocak-temmuz döneminde 1,7 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. Ayrıca, ihracatın yılın 9 ayında 111 milyar dolar düzeyine ulaşmasıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 84’e ulaşmıştır. Yine bu süreçte politika faizi, gelen indirim kararlarıyla yüzde 16,5’e çekilirken, enflasyon oranı da eylül ayı itibarıyla yüzde 9,25’e kadar geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde yatırımların yıllık bazda yüzde 23 daralmasıyla ekonomimiz ivme kaybetti fakat önümüzdeki süreçte alt seviyelere ineceğine inandığımız faiz oranları yatırımlara olumlu yansıyacaktır.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu