“Mülklüler rahat nefes alacak”

03 Ağustos 2017 Perşembe, 08:43

“Mülklüler rahat nefes alacak”

Kahta’nın atık sularının toplandığı Mülk Göleti temizleniyor. Pis kokuların yayıldığı köyde özellikle sarılık hastalığı yaygınlaşmıştı. HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım konu hakkında açıklamalarda bulundu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım,      Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde oluşturulan heyetin 15.05.2017 tarihinde göleti yerinde incelemesi sonucu hazırlanan raporda Mülk Köyünün 100.yıl göletinde sulama amaçlı su tutulmasının uygun olmadığı  ve vanaların sökülerek mevcut suyun acilen tahliye edilmesini, ayrıca sulama sahasının Koçali Barajına dâhil edilmesi için proje revizyonunun yapılması konusunda Adıyaman DSİ 20. Bölge ve 203. Şube Müdürlüğüne talimat verildiğini söyledi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “Kâhta ilçesine bağlı Mülk köyünde bulunan Mülk Göleti evsel atık ve kanalizasyonun gölete akması nedeniyle adeta bir çevre felaketine dönüşmüştü. Biz daha önce bu sorunun derhal çözülmesi için çeşitli girişimlerde bulunduğumuz halde yetkililerden ses çıkmayınca bunun üzerine Çevre ve Şehircilik İşleri Bakanlığına 18.05.2016 tarihinde soru önergesi vermiştik.” dedi.

Yıldırım, “30 yıldır Kâhta ilçesinin atık sularının depolandığı Mülk göletiyle ilgili yaptığımız çalışmalar nihayet sonuç verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde oluşturulan heyetin 15.05.2017 tarihinde göleti yerinde incelemesi sonucu hazırlanan raporda,

Mülk Köyü 100. Yıl Göleti’nde sulama amaçlı su tutulmasının uygun olmadığı  ve vanaların sökülerek mevcut suyun acilen tahliye edilmesini, ayrıca sulama sahasının Koçali Barajına dâhil edilmesi için proje revizyonunun yapılması konusunda Adıyaman DSİ 20. Bölge ve 203 Şube Müdürlüğüne talimat verildi. Yıllarca süren haklı mücadele zaferle sonuçlanmıştır. Mülk köyü sakinleri rahat bir nefes almıştır. Bu göletin zehirli suyu ile sebze meyve yetiştirip insanları zehirleyen çiftçilerde, arazilerinin Koçali Barajı sulama alanına dâhil edilmesiyle birlikte daha sağlıklı ortamda, daha temiz ürün yetiştireceklerdir. Biz, Mülk Göleti suyunun tahliye edilme sürecinin de takipçisi olacağız. Halkımızın sorunlarının çözülmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz