Muhacir ve Ensar iftarda Buluştu

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 08:58

Muhacir ve Ensar iftarda Buluştu

 

Yaklaşık 10 bin Suriyeli sığınmacının kaldığı Adıyaman Çadırkentte iftar programı düzenlendi. Vali Abdullah Erin ve Adıyaman Milletvekilleri, iç karışıklıktan kaçarak 4 yıl önce Adıyaman’a gelen Suriyeli sığınmacılarla çadırkentte iftarda bir araya geldi.

Çadırkentte düzenlenen iftar programına Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Salih Fırat, İl Jandarma Komutanı Yarbay Ercan Atasoy, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Hanifi Erdem, bazı kurum amirleri ile çadırkentte kalan Suriyeli sığınmacılar katıldı.

Vali Abdullah Erin, iftar öncesi İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ’dan çadırkentte yürütülen çalışmalar, kampın mevcut durumu ve kampta kalan 10 bin Suriyeli sığınmacıya ilişkin bir brifing aldı.

Brifing sonrası iftarın verileceği alana geçen Vali Abdullah Erin ve beraberindeki heyet, Suriyeli çocuklara yakın ilgi göstererek, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen Türkçe, İngilizce, Arapça basılan 2000 adet psiko-sosyol içerikli eğitim setini Suriyeli çocuklara dağıttı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Suriyeli Ulvan El Ömer, bu mübarek Ramazan ayında böyle anlamlı bir program düzenleyen yetkililere teşekkür ederek, Ramazan ayının Türkiye ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyerek, Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür etti.Muhacir-Ve-Ensar-Iftarda-Bulustu-(4)

Böyle anlamlı bir iftar programı düzenleyen AFAD yetkililerine teşekkür eden TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise,”Bizler müminlerin kardeşliğine inanan insanlarız. Hucurat Suresi 10. ayet bize bunu emrediyor. Biz bu kardeşliğe inanıyor ve bu kardeşlik inancının gereği olarak da siz değerli muhacir kardeşlerimize ensar olmaya çalışıyoruz. Bugün Türkiye dünyada en çok yardım eden ülke konumundadır. Sadece ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli kardeşlerimize bugüne kadar 11 Milyarlık yardım yapmışız. Tabii kardeşliğin parayla telafisi olmaz. Biz Suriyeli kardeşlerimize gönül kapımızı açtık. İnşallah önümüzdeki bayramları kendi öz vatanınızda geçirirsiniz” dedi.

Vali Abdullah Erin ise, Suriyeli sığınmacılara Türkçe ve Arapça seslenerek yaptığı konuşmada, “Bir bayramı daha evinizden, topraklarınızdan ve öz vatanınızdan uzak bir şekilde gurbette geçiriyorsunuz. Bu bayramın gurbetteki son bayramınız olmasını yüce Allah’tan diliyorum. Kendi vatanında ve topraklarında uzak bir bayram geçirmenin ne kadar acı bir şey olduğunu en iyi hisseden ve yaşayanlar sizlersiniz. Biz sizlere baktıkça kendimizden çok ibretler alıyoruz. Suriye ve İslam coğrafyasının son dönemlerde yaşadığı sıkıntılar karşısında medeni, çağdaş ve her türlü evrensel insanlık değerlerini kendilerinde topladıklarını iddia eden batı medeniyetinin içinde çıkılmaz tutarsızlığını hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetleri bu olayların meydana geldiği andan itibaren uyguladıkları sonuna kadar açık kapı politikasını bizlerde inşallah sonuna kadar devam ettireceğiz. Bütün dünya kapılarını sizlere kapatsa dahi Türkiye ve Anadolu insanı Irak’taki ve Suriye’deki kardeşlerine kapılarını açık tutacaktır. Kim ne derse desin evlerimiz sizlerin evleridir. Bu kutsal vatan toprakları, ülkenize dönme şartları oluşuncaya kadar huzurla ve mutlulukla üzerinde kalabileceğiniz emin topraklardır. Muhacir ve Ensar kardeşliğinin en güzel örneğini insanlarımız yerine getirmektedir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ezanın okunması ile iftarlar açıldı.  Açılan iftar sonrası Vali Abdullah Erin, Suriyeli sığınmacılarla sohbet ederek varsa sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz