Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

“Mozaiklerin taşınma kararı yok”

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:57

TBMM Başkanvekili Aydın:

“Mozaiklerin taşınma kararı yok”

 

Adıyaman’ın Gölbaşı ve Besni ilçelerinde bulunan mozaiklerin Gaziantep’e taşınacağı ile ilgili bazı basın yayın ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlar üzerine AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, vatandaşların rahat olmasını, henüz taşınma kararının olmadığını, taşınırsa da, yeni müze yapıldığında yeniden Adıyaman’a getirileceğini söyledi.

Besni ve Gölbaşı ilçelerimizde bulunan tarihi mozaiklerin taşınması ile ilgili bilgi kirliliğinden kaynaklı dezenformasyon mevcut olup;

Herkes rahat olsun.

Tüm değerlerimize sahip çıkıyor, çıkacağız. Aslolan bu değerlerimizin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunması ve sergilenmesi hususunda mevcut müzenin yetersizliği sebebiyle yeni bir müze programladık.

Adıyaman Panaroma ve Arkeoloji Müzesi ile Adıyaman Turizmi daha de canlanacak. Tarihi ve kültürel varlıklarımız gün yüzüne çıkacaktır. Sergi ve konferans salonları ile yaklaşık 70 milyon maliyeti olan müze,26.000 metrekare arsada toplam 14.100 metrekare kapalı alanı olacak. Depoların dahi dolu olması sebebiyle, Panaroma ve Arkeoloji Müzesi yapılana kadar yeni eserlerin korunması veya sergilenmesi imkansız. Kaldı ki; tarihin ortak mirası konumunda olan mozaiklerin taşınması ile ilgili henüz alınmış bir karar da yok. Koruma amaçlı ve ihtiyaç üzere geçici taşınması halinde de, yeni müzenin yapımından sonra tekrar getirilecek ve geçici olarak sergilenecektir. Tarihin mirasına sahip çıkarak, adeta bir açık hava müzesi konumunda olan ilimizi dünyaya tanıtmak öncelikli hedeflerimizdendir. Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzemizin projesi yapıldı.  Yatırım programına alındı ve ödeneği ayarlandı. Adıyaman’a hayırlı olsun.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz