Adıyaman

Minyaman (Minyatür Adıyaman) İnşaatı Başladı

Minyaman (Minyatür Adıyaman) İnşaatı Başladı

 

Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman ticari kültürünü yaşatmak ve onu gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak amacıyla MİNYAMAN (Minyatür Adıyaman) projesini hazırladı. Hazırlanan proje tamamlanarak ihalesi yapıldı. Sonuçlanan ihalenin ardından, yer teslimi yapılarak inşaatına başlandı.

Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman tarihi ve turistik yerleri Nemrut Dağı ve Perre Antik Kenti’nin maketinin inşaatlarını başlatmasının ardından Adıyaman’ın yerel ticari kültürünün belli başlı motiflerinden örneklerin yer alacağı MİNYAMAN’ın (Minyatür Adıyaman)  da inşaatına başladı. Adıyaman Evi yanında inşa edilecek MİNYAMAN zamana karşı direnemeyip yok olmaya yüz tutan kültürel değerlerimizi simgesel olarak canlandıracak. MİNYAMAN’ın (Minyatür Adıyaman) içerisinde çarşı görünümde karşılıklı dükkânların olduğu ve yerel dokunun hâkim olduğu bir sokak ile su değirmeni ve çeşme yer alacak. Ayrıca sokağı siyah kesme taştan yapılacak olan MİNYAMAN (Minyatür Adıyaman) içerisindeki dükkânlarda unutulmaya yüz tutmuş bakırcı, kalaycı, dokumacı, kunduracı, semerci, ahşap doğramacı, bıçak bileyicisi ve terzi gibi meslekleri gelecek nesillere aktaracak. Böylelikle Adıyaman Üniversitesi Nemrut Dağı ve Perre Antik Kenti’nin maketleri ve Adıyaman Evi ve MİNYAMAN (Minyatür Adıyaman) ile öğrencilerine verdiği eğitimin yanında Adıyaman’ın tarihi ve kültürel değerlerini de tanıtacak. Proje, Adıyaman Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fuat ŞANCI yönetiminde bir ekip tarafından gerçekleştirilecektir.

MİNYAMAN’la (Minyatür Adıyaman) ilgili bir değerlendirmede bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ kültürel motiflerimizin yaşatılmasının, korunmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının toplum ve şehir olmamızın gereklerinden olduğunu belirtti. Prof. Dr. GÖNÜLLÜ şöyle konuştu: “Bir toplumu toplum yapan değerler vardır. Bir toplum tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmadığı, gelecek nesillere aktarmadığı sürece erozyona uğramaya, çürümeye mahkûmdur. Tarihte bunun birçok örneği vardır. Biz de Üniversite olarak gelecek nesillere Adıyaman’ımızın tarihi ve kültürel değerlerini aktarmaya çalışıyoruz. Üniversitemizden mezun olan bir öğrenci aldığı eğitimin yanında Adıyaman’ımızın tarihini, kültürünü de tanımış olacaktır.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu