Adıyaman

“Milli Park’ta HES’e kim izin verdi?”

CHP Milletvekili Tutdere:

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Nemrut Dağını da içine alan Milli Park havzası içinde kalan Kahta Esendere Köyü’nde sit alanına HES kurulmasının üzerine Enerji Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek hükümetin HES lisanslarında gözettiği kriterleri açıklamasını istedi. “

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek hükümetin hidroelektrik santral (HES) lisanslarında gözettiği kriterleri belirtmesini istedi. Tutdere, “HES projesi Kahta’nın Koçtepe, Erikdere, Gölgeli, Bağözü, Yolaltı, Teymenli, Esendere, Askeren ve çevre köyleri direk etkileyeceği bildiriliyor.” dedi.

Milli Park Havzası Kirletiliyor

Tutdere, Nemrut Dağı’nı da içine alan Milli Park Havzası’nda yer alan Kâhta Çayı üzerine yapımı başlanan Karakuş HES inşaatı Adıyaman Kâhta ilçesi, Esendere Köyü sınırlarında SİT alanı içinde bulunduğunu belirterek, Murat Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş. tarafından yapılan HES’e hangi kurumun, hangi kriterlerle izin verdiğini sorarak “Sadece bu durum bile başlı başına HES projesi için tarihi ve kültürel mirasların hiçe sayıldığını gösteriyor.” dedi.

Çevresel Etki Değerlendirme Raporu Dahi Hazırlanmadı, Buna İzin Veren Aklı Merak Ediyoruz

Milletvekili Tutdere, açıklamasında “Hükümet tarafından uygulanan enerji ve su politikaları incelendiğinde ekolojik dengeyi hiçe sayan, insanlığın ortak mirası niteliğindeki tarihi ve kültür mirası değerleri tahrip eden uygulamalara tanıklık ediyoruz. Ülke geneli ve Adıyaman özelinde bu uygulamaların olumsuz sonuçlarına rastlamak mümkün. Esendere köyü sınırlarında olan ve sit alanı içinde kalan Murat Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş.’ye ihale edilen HES projesi inşaat alanında insanlığa binlerce yıl ev sahipliği yapmış tarihi mağaralar ve tüneller yok ediliyor. Bu alanda detaylı bir araştırma yapılamadığı için maalesef nelerin yok edildiğini de bilemiyoruz. Nemrut Dağı ve oradaki turizm birinci dereceden etkilenecek alanlardan biri. Biz burada turizmin gelişmesi için didinirken UNESCO Dünya mirası listesine girmiş bir alana HES yapılmamasına göz yuman zihniyeti anlamakta güçlük çekiyoruz. Ilısu Barajı projesi ile Hasankeyf gibi 12 bin yıllık medeniyetin suya gömüldüğü bir yerde iktidarın, arkeologların çalışma imkânının olmadığı bu alanı düşünmesini elbette beklemiyoruz ama telafisi imkânsız zararlar konusunda biz elimizden geleni yapmalıyız. Bu santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu dahi hazırlanmadı. Buna izin veren aklı merak ediyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu