Adıyaman

Milli Eğitim’de Servis Şoförlerine Eğitim

Milli Eğitim’de Servis Şoförlerine Eğitim

 

Adıyaman Merkez de bulunan okul ve diğer servis araçları sürücülerine eğitim semineri verildi.

Ulaşımda daha kaliteli hizmet vermek için ‘Servis Akreditasyonu Sertifika Belgesi’ programı hazırladı. Program kapsamında verilecek eğitime katılmayan sürücülerin servis taşıma araçlarında çalışamayacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında yapılan protokol gereği; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul servis araçları şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürüş farkındalığının arttırılması amacıyla 17-18 Eylül 2015 tarihleri arasında 12 saatlik seminer düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay; Okul Servis şoförlüğü yapan herkesin bu eğitimden geçmesi gerektiğinin önemini vurgularken, Okul servis şoförlerinin yalnızca öğrenci taşımadığını, öğrencilerin yarınlarını, umutlarını taşıdıklarını, onlara sevgi ve saygıyla yaklaşılması gerektiğini, şoförlerin trafik kurallarına uyma konusunda daha duyarlı olmalarını istedi. Ayrıca son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle Ülkemizin zorlu bir süreçten geçtiğini, siyasi görüşümüzün ve etnik kökenimiz ne olursa olsun gün kardeşlik günü olduğunu, kardeşliğimize zarar getirecek her türlü eylem ve sözlerden kaçınmamız gerektiğini vurguladı.

Servis araçları sürücülerine trafik kültürü ve güvenli sürücülük farkındalığını oluşturmak amacıyla düzenlenen seminerde Milli Eğitim Şube Müdürü Zeynal ÖZÇAKMAKÇI, Milli Eğitim Müdürlüğünden Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Mehmet TEKİN, Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliğinden İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Polis Memuru Sadullah İNAN, Merkez Anadolu Lisesi Müdürü aynı zamanda uzman psikolojik danışman olan Abdulkerim IŞIK tarafından okul ve diğer servis araçları sürücülerine seminer verildi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Salonunda 2 gün süren seminerde, Trafikte hak ihlalleri sonucu birey, toplum ve çevreye verilen zararlar, mevzuat ve sorumluluklar, temel ilk yardım eğitimi, trafik kazası ve çocuklar, çocuğun trafik ortamında yaşadığı dezavantajlar ve alınacak önlemler, güvenli sürüş ve temel trafik kuralları, servis aracı ve çocuğun güvenliği, çocuk ve asayiş gibi konular ele alındı.

17-18 Eylülde verilen 2 günlük eğitimlerin sonunda “Servis Akreditasyonu Sertifika Belgesi” verilecek. Bu yıl Aralık ayında gruplar halinde sürecek eğitimlere tüm servis araçları şoför esnafların katılması istendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı