Adıyaman

“Milletimizin Ruhu İstiklal Marşındadır”

Vakkasoğlu, Mehmet Akif’i Anlattı

“Milletimizin Ruhu İstiklal Marşındadır”

 

Adıyaman Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu konferansta İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy anlatıldı.

Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans, Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşti. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte başlayan programda, Anadolu Lisesi öğrencileri Çanakkale ile ilgili şarkılar seslendirdi. Akabinde sahneye çıkan Latife Hanım Anaokulu öğrencisi Nisanur Kaleli isimli minik bir öğrenci, okuduğu İstiklal Marşı şiiri ile salonunu dolduranları duygulandırdı.

Daha sonra kürsüye gelen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu; “Bilindiği üzere Çanakkale şehitleri haftasındayız. Çanakkale’yi en güzel Mehmet Akif anlatmıştır. Mehmet Akif’i Türkiye’de en güzel Vehbi Vakkasoğlu hocam anlatmış ve anlatmaktadır. Biz de hem Çanakkale’yi, hem Adıyaman’ı bilen, biz hemşehrilerini yakından tanıyan Vehbi Vakkasoğlu hocamızı Adıyaman’a davet ettik. Sağ olsun bizi kırmadı. Vehbi Vakkasoğlu, ben henüz çocuk yaştayken Adıyaman’da göreve başladı. Hocamı ayakta tutan, diri tutan yazdıkları yazılar ve okuyucularıdır. İnşallah hocam daha uzun yıllar bizlere hizmet vermeye devam edecektir” dedi.

Akabinde kürsüye davet edilen Vehbi Vakkasoğlu; “İkinci vatanım Adıyaman’da olmaktan ayrıca mutluyum” diyerek konferansa başladı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatından, ahlakından, yaşayış tarzından ve vatan sevgisinden bölümler anlatan Vakkasoğlu, herkesin Ersoy’un ahlak ve karakterinden örnek alması gerektiğini belirtti.

Yazar Vehbi Vakkasoğlu; “İstiklâl Marşı ve Çanakkale Şehitleri gibi abide şiirleri, bir ahlâk ve karakter abidesi olan Mehmet Âkif Ersoy’dan başkası yazamazdı” dedi.

İstiklal Marşı’nın, milli birlik ve beraberlik idealini en güzel biçimiyle vurgulayan bir mutabakat belgesi niteliği taşıdığını vurgulayan Vakkasoğlu; “Milli mücadele ruhu, milletimizin vatan sevgisi ve istiklal aşkı, en veciz ifadesini İstiklal Marşı’mızın mısralarında bulmuştur. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, azimle, inançla, büyük fedakârlıklarla yürütülen istiklal mücadelemizi, yazdığı muhteşem mısralarla destanlaştırmış ve ebedileştirmiştir. İstiklal Marşı, milli birlik ve beraberlik idealimizi en güzel biçimiyle vurgulayan bir mutabakat belgesi niteliği taşımaktadır” şeklinde konuştu.

“Mehmet Âkif Ersoy’un en önemli özelliğinin bir ahlâk ve karakter abidesi oluşudur” diyen Vakkasoğlu; “Dolayısıyla İstiklâl Marşı ve Çanakkale Şehitleri gibi abide şiirler de ancak böyle abide bir gönülden çıkabilirdi. Çünkü edebiyat sanatlarından olan ‘sehl-i mümteni’nin tam bir karşılığı olan bu şiirleri başka bir gönülle yazmak imkânı yoktur” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy’un dostluğu, sözüne sadıklığı ve dürüstlüğü’ne de değinen Vakkasoğlu, İstiklal Şairi’nin vefalı, sözünün eri ve vatan sevdalısı olduğunu vurgulayarak,  şunları söyledi:

“Çocuklarımıza Mehmet Akif’i örnek göstermeliyiz. Eğer çocuklarımızın onun gibi olmasını istiyorsak, bizler de Akif’in anne-babası gibi olmak zorundayız. Akif dede, eşittir dostluk demektir. Akif dedenin beğendiği ve tekrarladığı sözlerin her biri, bir kitap değerindedir. Akif dede diyor ki, dost kazan dost. Akif dede, sadece dostlarına değil, bütün vatandaşlara dost yüreğiyle bağlandığı sağlam bir gönle sahipti. Dost peşine mahalle değiştiren adamdı. Akif dedeye göre Fatih semti, İstanbul’un kalbi demekti. Akif dede buna rağmen bu semti değiştirip Anadolu tarafına, Üsküdar’a yerleşti. Bunun nedeni sorulduğunda ise Akif dede dedi ki, bir dostum buraya taşındı. Her sabah uyandığımda gözümü açar açmaz o dostumu görmezsem nefes alamıyorum. Güneş aydınlatmıyor beni. Dost peşine ben de artık Üsküdarlı oldum.”

Daha sonra sahneye davet edilen Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu’na Adıyaman yöresine ait bir halı seccade takdim ederek, performansından dolayı teşekkür etti.

Konferansın ardından ödül töreni düzenlendi. Törende resim, şiir ve kompozisyon olmak üzere 3 ayrı dalda yapılan yarışmanın jüri üyelerine Belediye tarafından çeşitli hediyeler verildi. Şiir ve kompozisyonda Polis Amca İHO öğretmeni Süleyman Atak’a, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğretmeni Cafer Çelik’e resim dalında, Güzel Sanatlar Lisesi öğretmeni Kenan Karcı ve Erdemir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmeni Zeki Karabulut’a çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ayrıca yarışmalara katılan ve kompozisyon dalında dereceye giren Esentepe Anadolu Lisesi’nden Ayşe Rümeysa Türkeri, Büşranur Karakuş, Mehmet Yaşar, resim dalında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden Ahmet Savaş, Bilgi Anadolu Lisesi’nden Ramazan Elmasçı, Adıyaman Lisesi’nden Aydın Ağaç, şiir dalında Kaşköy Ortaokulu’ndan Ayşe Tünay ile Fatma Genç, Hasankendi Ortaokulu’ndan Esra Tabaş ve İstiklal Marşı okuyan Nisanur Kaleli çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

Adıyaman Vali Vekili Murat Süzen, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü, Vali Yardımcıları Yunus Emre Altıner, Onur Kökçü, TPAO Bölge Müdürü Savaş Bütün, Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, Belediye Meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı programın nihayetinde, Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu kitaplarını imzaladı.

Güne Bakış Haber Merkezi     

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu