Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Millet ‘15 Temmuz’a Hazırlanıyor

12 Temmuz 2017 Çarşamba, 09:26

Hain darbe girişiminin yıldönümü yaklaşıyor

Millet ‘15 Temmuz’a Hazırlanıyor

 

Fetullahçı Terör Örgütünce geçen yıl 15 Temmuz’da yapılan darbe kalkışmasının yıldönümü yaklaşırken, millet de geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da yapılacak “Demokrasi Nöbeti”ne hazırlanıyor.

Türkiye, bir yıl önce meydana gelen, tarihin en karanlık ve en uzun gecelerinden birisini anmaya hazırlanıyor.

Fetullahçı Terör Örgütüne mensup askerlerin darbe kalkışması, halkın direnişiyle geri püskürtüldü. Sabaha kadar ayakta olan millet, demokrasi nöbetiyle de günlerde, yurdun dört bir yanında teyakkuzda oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’da demokrasi nöbeti çağrısı, yurdun dört bir yanında karşılık buldu, hazırlıklar tamamlandı. Adıyaman’da da geçen yıl olduğu gibi Hükümet Meydanında Demokrasi nöbeti yapılacak.

81 ilde, ilçelerde, kasabalarda, beldelerde vatandaşlar Demokrasi nöbeti tutacak, darbelere ve darbecilere karşı tek yürek olacak.

 

15 Temmuz’da ne olmuştu?

FETÖ, 15 Temmuz 2016 günü Türkiye’ye en karanlık gecelerinden birini yaşattı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah ve 37 askerî helikopterle darbe girişiminde bulundu.

İlk olarak 136 darbeci asker Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı. Köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu. Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı ilk şehitlerimizi verdiğimiz yer olarak tarihe geçti. Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar’a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi. Tıpkı geçmiş darbelerde olduğu gibi TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Bununla yetinmeyen FETÖ mensupları, CNN Türk’ün yayını durdururken Digitürk’ü de hedef aldı. Halkın haber almasını engellemek isteyen FETÖ’cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT’ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT’ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. TÜRKSAT önünde iki vatandaşımız şehit oldu.

Darbeciler havaalanlarını da hava trafiğine kapattı. 58 darbeci subay, İstanbul Atatürk Havalimanı’nı 4 tank, 4 zırhlı araç, 4 kamyon ve 4 askeri jip ile işgal etti. Burada 6 vatandaş şehit oldu. Devletin zirvesini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni F-16 uçakları bombaladı. Cumhurbaşkanlığı önünde, tek amacı milli iradeye sahip çıkmak olan 29 kişi şehit oldu. FETÖ mensubu darbeciler, devletin kalbini hedef almaya devam etti. Milletvekillerinin içinde bulunduğu sırada Gazi Meclis tam 11 kez bombalandı.

Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi de FETÖ’cü teröristlerin hedefi oldu F-16 uçaklarının attığı bombalar, 51’i özel harekat polisi olmak üzere 56 kişiyi şehit etti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü de bir kez F-16 ve 6 kez de helikopterlerle vuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast düzenlemeyi planlayan FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı oteli bastı. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi olmak üzere iki polis şehit oldu.

FETÖ’nün darbe girişimine karşı en önemli kırılma noktası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı meydanlara, sokaklara çağırması oldu. O kara geceyi aydınlatan, vatanına sahip çıkan, her görüşten, her düşünceden olan topyekun millet  oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir darbe direnişi başladı. Kahraman Türk milleti, FETÖ’cü hainlere karşı göğsünü kurşunlara siper ederken geride 250 şehit ve 2196 gazi bıraktı. Ancak FETÖ, üst aklın kontrolünde Türkiye’yi teslim alamadı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz