Metroloji çalışanları iş bıraktı

24 Mart 2015 Salı, 10:15

Meteoroloji Önünde Basın Açıklaması

Metroloji çalışanları iş bıraktı

 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adıyaman Şube Başkanlığı tarafından Adıyaman Meteoroloji İl Müdürlüğü önünde, basın açıklaması düzenleyerek meteoroloji çalışanlarına Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (Eurocontrol) tazminatlarının yeniden verilmesini istenildi.

Yapılan basın açıklamasını okuyan Büro Emekçileri Sendikası Adıyaman İl Temsilciliği Meteoroloji İş Yeri Temsilcisi Mahmut Torun şunları söyledi:

“Meteoroloji emekçileri olarak bugün ülke genelinde iş yavaşlatma, iş bırakma eylemleri yapıyoruz. Yaptığımız basın açıklamaları ile taleplerimizi sağır kulaklara bir kez daha duyurmaya çalışıyoruz. Genelde kamu emekçileri öznelde Meteoroloji emekçileri olarak her geçen gün yaşam koşullarımız ağırlaşmaktadır. 2013 yılında AKP hükümeti ile Memur- Sen arasında imzalanan satış sözleşmesi kamu emekçilerinin 2 yıl zam ve enflasyon farkı alamadığı bir süreci beraberinde getirmiştir. Yine 2011 yılında çıkartılan 666 sayılı KHK önemli gelir kayıplarına yol açmış, kamu hizmetlerinin piyasalaşması ve hayat pahalılığı emekçileri canından bezdirmiştir. AKP’nin ‘Yeni Türkiye’sinde de emekçiler açısından yeni bir durum söz konusu değildir. Her geçen gün iş yerlerimizde keyfi uygulamalar, ayrımcılık, kadrolaşma artarak devam etmektedir. Meteoroloji emekçileri gece gündüz demeden, tatil günleri dahil meteorolojik olayları ve iklimi sürekli izleyerek, yorumlamak ve ilgililerle neticeleri paylaşmak; tüm sektörler ve vatandaşlar için can ve mal güvenliğini, hayat kalitesini artırıcı, nitelikli, kesintisiz ve meteorolojik hizmetler sunarken emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Yoksulluk sınırı rakamının altında, açlık sınırı rakamlarına yakın bir maaş düzeyinde çalışma koşulları ile karşı karşıya bırakılan meteoroloji emekçilerinin bu güne kadar birikmiş sorunlarına ve taleplerine karşı gerek Genel Müdürlük gerekse de Orman ve Su İşleri Bakanlığı duyarsız davranmaya devam etmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü emekçilerinin böylesi bir gelirden mahrum bırakılması hem çifte standart hem de eşitlik ve adalet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Üstelik personel ve yatırıma ayrılan pay arttıkça eurocontrol geliri de artmaktadır. Başta Orman ve Su İşleri Bakanı olmak üzere Meteoroloji Genel Müdürünü meteoroloji emekçilerinin taleplerine çözüm bulmaya davet ediyor haklarımızı alana kadar yapacağımız eylem ve etkinlerde ısrarcı olacağımızın altını çiziyoruz. TBMM tatile girmeden başta eurocontrol gelirlerinden payımız olmak aşağıda yer alan taleplerimiz ile ilgili yasal düzenleme yapılmasını talep ediyor eylem ve etkinlikler dışında siyası iktidara sandıkta da mesajımızı vereceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Meteoroloji emekçileri olarak, meteoroloji emekçilerinin hakkı olan havacılık tazminatının bir an önce ödenmeye başlamasını, meteoroloji emekçilerinin fazla mesai ve nöbet adı altında çalıştırılmalarının karşılığı fazla mesai olarak ödenmeye başlamasını, kaldırılan arazi tazminatının tekrar ödenmesini istiyoruz. Vardiyalı çalışmalarda çalışanların mesai saatlerinin düzenlenmesini, bayramlarda ve resmi tatillerde farklı olarak nöbet ücretinin ödenmesini, Radiosonde rasatı yapan personele iş güçlüğü zammı ödenmesini vardiyalı çalışan personele yıpranma payı verilmesini talep ediyoruz. Döner sermaye gelirlerinden, reklam gelirlerinden personele pay aktarılmasını, servis ve yemek taleplerinin karşılanmasını, her türlü ek ödemenin emekli aylığına esas kazanca eklenmesini istiyoruz.”(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz