Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Mermercilik, doğadaki yaşama zarar veriyor”

26 Mayıs 2016 Perşembe, 08:03

Vatandaştan Mermer Ocaklarına Tepki

“Mermercilik, doğadaki yaşama zarar veriyor”

 

Adıyaman’da vatandaşlar mermer ocaklarının doğal hayatı etkilediği ve yolları bozduğu için eylem yaptı.

Adıyaman merkez Kömür Beldesi girişinde belde halkı ve çevre köyün sakinleri mermer ocaklarının çalışmalarını durdurması için eylem yaptı. Kömür Beldesi yakınlarında daha önceden birkaç tane mermer ocağı olduğu için daha önceden yol kapatma eylemi yapan köylüler bu kez beldenin hemen yanında açılan mermer ocağına tepki gösterdi.

Kuzey bölgesinde kısmında yapımına yeni başlanan mermer ocağının durdurulması için belde halkı ile beldeye bağlı köy halkı toplanarak mermer ocağının bulunduğu alana doğru yürüdü. Şantiye alanına gelen köy ve belde halkı şantiye alanı yakınlarında bulunan jandarma ekipleriyle görüştü. Jandarma ekipleriyle görüşen vatandaşlar mermer ocağının beldeye ve civar köylere zarar verdiğini savunarak, mermer ocağı nedeniyle doğal alanların yok edildiğini iddia etti.

Vatandaşlar mermer ocağı yapımının durdurulması için ilgili yerlere başvurduklarını ve mermer ocağının kapanması için direneceklerini ifade etti.

Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yuka, mermer ocaklarının doğal alanları yok ettiğini ve doğanın dengesini bozduğunu kaydederek, içme suyunun mermer ocakları tarafından kirletildiğini iddia etti.

Başkan Yuka, “Mermer havzası oluşturulmaya çalışılıyor. Bölge halkı ciddi anlamda sıkıntı çekiyor. Yer altı kaynakları, kaynak suları, hayvan otlakları zarar görüyor. Mermer yüklü Tır’ların taşıdığı fazla yükler nedeniyle yollar bozuluyor” dedi.

AK Parti Kömür Belde Başkanı Rıza Avşin, yapımına yeni başlanılan mermer ocağının kapatılmasını isteyerek, “Mermer ocakları yaşam alanlarına girdiği için karşı çıkıyoruz. Yetkili makamların bize yardımcı olması lazım. Kömür Beldesi’nin doğasını bozdular. Doğamızın bozulmasını istemiyorum. Yaşam alanlarımızdan uzak durmalarını istiyoruz. Halk olarak bu konunun sonuna kadar karşısında olacağız” diye konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz