Adıyaman

Malatya, İçme suyumuza göz dikti

Fahri Hemşerimiz, Suyumuzu Malatya’ya Veriyor

Malatya, İçme suyumuza göz dikti

Çat Barajı yapıldığında, Adıyaman topraklarında olan barajın suyu Malatya’ya gitti ama tören Adıyaman’da yapıldı. Dönemin valisi Kemal Esensoy, bu duruma tepki göstererek, “Toprak bizden, su bizden ama kullanacak olan Malatya. Biz buraya niye geldik?” demişti. Şimdi “fahri hemşerimiz” eliyle Adıyaman’ın suyu, Malatya’yı sulayacak. Üstelik de Adıyaman, susuzluktan kırılırken.

Çeşitli toplantı ve ziyaretlerin yanı sıra toplu temel atma töreni için Malatya’ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, beraberinde kalabalık bir heyet ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  “Malatya’da 7 milyon civarında kayısı ağacımız var. Bu yüzden Malatya olarak kuraklığın etkisi, diğer illerden kat kat daha fazla hissedildi. Bundan dolayı sulama suyunda yaşanan sıkıntı, içme suyuna da yansıdı. Bu vesileyle içme suyuyla ilgili Malatya ve ilçelerimiz genelinde bir mastır planı çıkarıyoruz. İlçelerimizde içme suyuyla ilgili problemler var” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmada, “Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza başarılar temenni ediyorum. Büyükşehir hudutları, il hudutları olduğu için bir takım ilçelerde geçmişten gelen sıkıntılar var. Bunları biliyoruz. MASKİ ve devlet su işleri genel müdürlüğümüz hep birlikte bu meseleyi ele alacaklar. Susuzluk çok kötü bir şey. O bakımdan hep beraber bu meseleyi kökünden çözeceğiz” dedi.

İSKİ’ye kurulan Scada (Kayıp ve kaçak suları tespit sistemi) sistemini Malatya’da kurulması önerisinde bulunan Bakan Eroğlu, “Ona biz burada destek verelim. Onu kuralım birlikte. Bu sistem Türkiye’nin en gelişmiş bilgi işlem merkezi sistemi. Balıkesir ve Denizli gibi Büyükşehirler bizden yardım talep etti. Ben ekipleri göndererek bakanlık ve İSKİ ile birlikte orada muhteşem bir bilgi işlem merkezi tesis ettik. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza her türlü desteği vermemiz lazım. Bunun için bugün bütün arkadaşlarımızla birlikte Malatya’ya geldik. Sulama suyunda sıkıntı olunca vatandaş bağını, bahçesini içme suyuyla suluyor. Bu defa da içme suyunda sıkıntılar doğuyor” diye konuştu.

2015 yılında sulamalarda çok büyük hamleler yapacaklarını da anlatan Bakan Eroğlu, bazı yerlerde pompajlı sulama talep edildiğini, çiftçilerin razı olması halinde Battalgazi’de olduğu gibi bu sistemi kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Sulama sisteminde kapalı ve damla sulama sistemlerine geçiş yapılması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Bu da çok önemli. Buralara alternatif içme suyu getirmemiz lazım. Sadece bir tek kaynağa bağlı olmak sıkıntılar doğurur. Arkadaşlarımızın çalışmaları var. Adıyaman tarafında bazı kaynakların getirilmesi ile ilgili olarak. Malatyamız’a; 1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık hatta 2023 yılına kadar planlamalar yapalım. Başka vilayetlerde yaptık. Gerçekten çok önemli eylem planı hazırlayalım. Bunun da talimatını arkadaşlarıma veriyorum. Cumali Bey Malatyalı, ona bunları söyleyelim. Plan, program olmadan hedefler konulmadan, kim, neyi ne zaman yapacak belli olmadan neticeye gitmek mümkün olmuyor. Bunları yapmak bizim boynumuzun borcu” dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a, işlemeli tabak hediye ederken, Başkan Çakır da Bakan Eroğlu’na tepside kuru kayısı, Recai Kutan’a da el dokuma halı hediye etti. Bakan Eroğlu’na, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’da, Arapgir’in meşhur siyah üzümünden ikram etti.

Ziyarete, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Öznur Çalık. H.Cemal Akın, Orman ve Su İşleri Bakanlık Müşaviri Cumali Sayın, eski bakanlardan Recai Kutan, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık Genel Müdürleri, Müsteşar Yardımcıları, Daire Başkanları, Bölge Müdürleri, İlçe Belediye Başkanları, meclis üyeleri ile birlikte çok kalabalık bir heyet eşlik etti.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu