Adıyaman

“Mahkumların hakları alınıyor mu?”

Yıldırım’dan Cezaevi için önerge

“Mahkumların hakları alınıyor mu?”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Adıyaman E Tipi cezaeviyle ilgili  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, soru önergesinde, “Türkiye’ de içinden geçmekte olduğumuz süreçte yaşanan devlet baskısı ve antidemokratik uygulamalar özellikle 15 Temmuz gecesinden sonra daha da katmerlenerek karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan bu baskı ve insan hakları ihlalleri Türkiye’de birçok cezaevinde olduğu gibi Adıyaman E-Tipi Kapalı Cezaevinde de karşımıza çıkmaktadır. Adıyaman’da bulunan siyasi tutuklu ve hükümlü aileleri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda zaten asgari düzeyde olan haklarının dahi tırpanlanarak ellerinden alındığı dile getirilmektedir. Siyasi tutsakların hukuki hakları olan günlük basın yayın organları, sosyal etkinlik süreleri, telefonla görüşme süreleri, kapalı görüş süreleri gibi birçok hakları ellerinden alınmış veya kısıtlanmıştır. Bunun yanı sıra cezaevi idaresinin insanlık onurunu kırıcı tutum ve davranışlarından da şikâyetçi olan siyasi tutsaklar,  yaşanan bu insan hakları ihlallerinden kaynaklı cezaevi idaresi ile görüşme talepleri dikkate alınmayarak sorunlar daha da derinleştirilmektedir.” diyerek, şu sorulara cevap istedi;

“Bu bağlamda;

1-Adıyaman E-Tipi Kapalı Cezaevinde, hiçbir hukuki dayanağı olmadan 10 saatlik sohbet hakkının 1 saatte düşürülmesinin gerekçesi nedir? Cezaevlerinde odalarda bulunan kişi sayısı kaçtır? Adıyaman E-Tipi Cezaevinde 5 kişilik odalarda daha fazla sayıda kişinin kaldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise buna yönelik bir çalışmanız var mıdır?

2-Adıyaman E-Tipi Kapalı Cezaevinde, günlük hangi basın yayın organları verilmektedir?  Günlük Kürtçe gazete Azadiya Welat’ın verilmemesinin nedeni nedir?

3-Görüş sürelerinin 45 dakikadan 30 dakikaya düşürülmesinin, ayda bir kez yapılan açık görüşün iki ayda bir yapılmasının ve hafta da bir tutuklu ve hükümlülerin aileleri ile yaptıkları telefon görüşmesinin 15 günde bir yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

4-Günde iki defa koğuş aramaları ile tutuklu ve hükümlülerin eşyalarının dağıtılması ve insanlık onurunu kıran bir yöntem olan çıplak aramaların yapılması bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi yapılmaktadır? Değil ise bu uygulamalara yönelik herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

5-Siyasi tutsakların yasal hakkı olan 3 kişilik görüşçüleri ile görüşmelerinin engellenmesinin amacı nedir?

6-Adıyaman E-tipi Kapalı Cezaevine yeni gelen tutuklu veya hükümlülerin ilk olarak hücreye alınmalarının nedeni nedir? Cezaevine yeni giren kişiler kaç gün hücrede kalmaktadır?

7- 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Cezaevlerinde bulunan tutuklu veya hükümlüler yaşadıkları sağlık sorunları karşısında doktor veya hastanelere rahat ulaşabilmekteler mi? Kronik hastaların tedavisi düzenli bir şekilde yapılmakta mıdır? Hasta tutuklu veya hükümlüler ilaçlarını alabilmekte midir? Hastaneye sevk edilen tutuklu ve hükümlülerin sevk işlemi için bekleme süreleri kaç gündür?

8- Adıyaman E-Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri için bakanlığınızın herhangi bir incelemesi oldu mu? Herhangi bir inceleme yapılmadıysa yapmayı düşünüyor musunuz?”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu