Adıyaman

Mahkum Yakınları Adliye’de Dolandırıldı

Mahkum Yakınları Adliye’de Dolandırıldı

 

Adıyaman’da, Adliye Sarayının içinde mahkum yakınları 10 bin lira dolandırıldı.

Olay Adliye Sarayı’nda meydana geldi. Çeşitli suçlardan Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevinde yatan ve kesinleşmiş 8 yıl cezası bulunan Yılmaz Bozkurt’un ailesini arayan dolandırıcı, Bozkurt’un 10 bin lira ile kefaletle serbest kalacağını söyledi.

Bunun üzerine harekete geçen Bozkurt’un yakınları, 10 bin lira parayı alarak Adliye Sarayı içerisine getirdiler.

Dolandırıcıya parayı veren Bozkurt’un yakınları, kendilerine Cumhuriyet Savcısının imzalayacağı dosyayı verdi.

Adliye’de böyle bir savcının olmadığını öğrenen Bozkurt’un yakınları, döndüklerinde dolandırıcının kaçtığını tespit ettiler.

Bunun üzerine durumu polise bildirdiler.

Güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, dolandırıcının yakalanması için çalışma başlattı.

Yılmaz Bozkurt’un kardeşi Doğan Bozkurt, yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde birisinin aradığını ve cezaevinde yatan ağabeylerinin kefaleten serbest bırakılması için adliyeye gelmelerini söylediğini aktardı.

Bunun üzerine ağabeylerinin bankadan 10 bin lira getirip vezne önünde teslim ettiklerini anlatan Bozkurt, “Bizi aradığında diyor ki; cezaevindeki kardeşinize yaklaşık 8 yıl var. Adliyeye gelin görüşelim, bu konuyla alakalı. Benimde ağabeylerim geliyor, ikisi beraber gidiyor, adam diyor ki; yaklaşık 10 bin lira kefalet bedeli ödediğinizde ağabeyiniz aynı gün içerisinde serbest bırakılacak ve kendisini adliye görevlisi, polis olarak tanıtıyor. Ağabeylerimde öğle arası olmadan saat 12’de bankaya gidip 10 bin lirayı çekiyor, gelişlerinde bende geldim, beraber geldik. Adamı gördük, benle ağabeyimi cezaevine gönderdi, diğer ağabeyimde burada yanında bekletti, vezneye girmiş, ağabeyime dosya imzalaması için yukarı göndermiş, o arada kaçıp gitmiş. Parayı tek tek saymış, kaçıp gitmiş ve bize orada polis rozetini gösterdi, buna inanaraktan koskoca adliyenin içerisinde dolandırılacağına imkan vermeyerekten güvendik bilemiyoruz.” Dedi.

 

Kardeşlerini Cezaevine Göndermiş

Ağabeyleri parayı teslim edecekleri esnada diğer ağabeyleri de cezaevine gidip ağabeylerini çıkartmak için gittiklerini ifade eden Bozkurt, şöyle devam etti:

“Bizi de cezaevine gönderdi ki; aynı gün tahliye olması için sözde cezaevine gittik, ulaşamadık. Bu adamı aradık aradık ulaşamadık. Adliyeye geldiğimizde ise diğer ağabeyim dolandırıldığının farkındaydı, parayı tek tek saymış, ağabeyimi imzaya gönderip kendisi de kaçmış, gitmiş. Emniyet ise araştıracağız dediler, herhalde böyle bir polis yokmuş, polis rozetini herhangi bir yerden de bulmuş olabilir. Cezaevinde yatan benim ağabeyim çeşitli suçlardan yatıyor. Parayı verdik birde şöyle bir not düşmüş. 12 saat içerisinde getirilmezse böyle bir bırakma olmayacak. 12 saat içerisinde hemen parayı bulup getirin ki; kardeşinizi serbest bırakalım, kalan 8 yılına karşılık 10 bin lira civarında bizde parayı çektik, getirdik. Dolandırıldığımızı anladık, adliyenin içerisinde vezne içerisinde parayı sayıyor, ağabeyime de diyor ki; al kardeşim şu dosyayı hemen filan savcıya imzalat gel, ağabeyimde yukarı çıkıyor, öyle bir savcı yok. 1 dakika sürmüyor aşağı iniyor, adam kayıplarda”

 

Savcı Adına Sahte Dosya Hazırlamış

Dolandırıcının sahte dosya düzenlediğini belirten Bozkurt, “Elinde iki adet pembe dosyası içerisinde kağıt vardı, zaten resmi dosyalar içerisinde ağabeyimin dosya numarası, ceza yediği tarih, karar numarası falan yazıyor üzerinde ve dosyanın içerisine baktığımızda cumhuriyet savcısı diye altına da imza atılmıştı. Öte yandan arka sayfada da ağabeyim adına bir dilekçe yazılmış, sözde ağabeyim öyle bir dilekçe yazmış, savcılıkta buna karar vermiş, altına da kendi imzasını atmış, geldik burada araştırdık öyle bir savcı yok. İşte adamın rozeti de herhalde sahteymiş, polis şuan aramada, talebimiz en erken sürede bulsunlar.” Diye konuştu.

 

Kafamızda Soru İşaretleri Var

Dolandırıcının kendilerinin tüm bilgilerine ulaşabilmesine şaşırdıklarını belirten Bozkurt, “Şimdi benim Adıyaman’daki ağabeyimi nasıl aramış, ağabeyimin numarasını bulmuş bir şekilde, daha sonra cezaevinde yatan ağabeyimin kaç yıl yattığını, kaç yıl cezası var, kaç yıl yatacağını, tahliyesi ne zaman, bunları nasıl öğrenmiş, bunlar bizim aklımızda kalan sorular. Biz bunlara güvenerekten adam açık bir şekilde numaramızı biliyor, her şeyini biliyor, adliyenin içerisinde, güvenlik kamerasının önünde nasıl bizi dolandıracak dedik ama dolandırmış” ifadelerini kullandı.(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu