Adıyaman

Lezzetli yemeklerimiz büyüledi

Acının en tatlı hali eğlenceye dönüştü 

Çiğköftenin tescilli kenti Adıyaman’da düzenlenen Gastronomi Günleri’nde acının en tatlı hali olan çiğköfte ön plana çıktı. 

Kentte geçen yıl ‘çiğköfte festivali’ olarak kutlanılan ancak bu yıl ismi ‘Gastronomi Günleri’ olarak değiştirilen etkinlik bu yıl 4-5 Ekim tarihlerinde kutlanıyor. Adıyaman Valiliği, Belediye, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlik mehter takımının marşları eşliğinde gerçekleştirilen kortej ile başladı.

Mimar Sinan Kültür Parkı önünde başlayan ve Demokrasi Parkı’nda son bulanan kortej Adıyaman’ın yöresel yemeklerinin fotoğraflarının yer aldığı serginin gezilmesiyle devam etti. Protokol üyeleri etkinliğin açılış kurdelesini kestikten sonra çiğ köfte leğenlerinin başına geçerek başta gazeteciler olmak üzere çiğ köfte ikramında bulundu. Etsiz çiğköftenin tescilini alan Adıyaman’da düzenlenen Gastronomi Günleri’nde vatandaşlara çiğ köfte dağıtıldı.

Adıyaman’ın bütün güzelliklerini yerinde görmelerini tavsiye ediyorum

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Adıyaman’ın tarihi ve kültürel zenginliği olan bir kent olduğunu belirterek, “Adıyaman’ı görmek için bir çok sebebimiz var. Başta çiğ köfte olmak üzere birçok yöresel zenginliğe sahip. Tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde de önemli bir potansiyele sahip. Bu güzellikleri görerek yaşamak gerekiyor. Bu çiğ köftenin tadını Adıyaman’ın havasıyla suyuyla beraber tatmak gerekiyor. O yüzden bütün vatandaşlarımızı Adıyaman’ın bütün güzelliklerini yerinde görmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise konuşmasında, “Adıyaman kadim bir şehir, tarihi bir yerleşim alanıdır. Milattan önce 40 bin yıllara kadar geçmişi var.  Dolayısıyla böyle bir kadim şehrin kültürel, müzik, gastronomi anlamında kültürel değeri var” diye konuştu.

Çiğköftemizi Dünya Tanıyacak

Adıyaman Fotoğraf Yolcuları Derneği (AFYOL) tarafından Adıyaman lezzetlerinin konu edildiği fotoğraf sergisini gezen protokol üyeleri ve davetliler, Adıyaman’ın tadılmış ve tadılmamış tüm lezzetlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Sergi gezisi sonrasında ‘Adıyaman Gastronomi Günleri’ dolayısıyla bir değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Adıyaman’ın tarihinin milattan önce 40 binli yıllara dayandığını ve ellerinde bulunan zengin kültürün, bu önemli geçmişten geldiğini dile getirerek, “Böyle kadim bir şehrin çok zengin değerleri var. Bunlardan en önemlisi de lezzetleridir. Lezzetlerimizden bahsedince de çiğköftemizi başa almamız gerekir. Bizim çiğköftemizde çiğ et olmaz, çiğköftemizin içerisinde son derece doğal olan ev biberi olur. Adıyamanlılar olarak etsiz çiğköftemizin birçok yerde yaygınlaştırarak, bunu önemli bir sektör haline getirdik. Damak ve lezzet olarak son derece önerebileceğimiz çiğköftemizi, bu etkinliğimizde en başa almış durumdayız. ‘Adıyaman Gastronomi Günleri’ni ziyaret eden davetlilere bu eşsiz tatları tattıracağız inşallah” diye konuştu.

Açılış sonrası Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç ve protokol üyeleri alandaki vatandaşlara yoğrulan çiğköfteden ikram etti.

Harfane Grubu Mest Etti

İlk gün etkinliklerinin akşam kısmında ise Adıyaman Harfane Grubu sahne aldı. Söylediği türkülerle davetlilere eşsiz bir gece yaşatan Adıyaman Harfane Grubunu dinlemeye Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, ‘Adıyaman Gastronomi Günleri’ etkinlikleri kapsamında Adıyaman’a gelen Prof. Dr. Canan Karatay, kurum amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar dinledi.

Konser sonunda alanı dolduran davetliler, sanatçıları gösterdikleri performanstan dolayı ayakta alkışladı.

Dağtekin: Adıyaman’a Önemli Bir Turizm Deneyimi Kazandıracak

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Adıyaman’da ilk defa yapılan ‘Gastronomi Günleri’ ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “Hem damaklarda hem de gönüllerde güzel bir tat bırakacak.” dedi.

Dağtekin, yaptığı açıklamada, “Gastronomi Günleri’nin  hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Zengin kültürümüzü gelecekle buluşturacak olan, ‘Adıyaman Gastronomi Günleri’ yemek kültürümüzün önce tüm Türkiye’ye sonra tüm dünyaya tanıtımının yapılmasına olanak sağlayacaktır.” dedi.

Gastronomi alanında ilk kez böylesi bir fuarın yapılmasının anlamına değine Dağtekin, şunları ifade etti:

“Son dönemlerde Gaziantep başta olmak üzere çevre illerde de bölgesel, ulusal ve uluslararası gastronomi festivallerinin yapılıyor olmasının, Güneydoğu ve Mezopotamya’nın en önemli merkezlerinden biri olan Adıyaman’ımız da gastronomi alanında ilk defa böyle bir fuarın yapılması oldukça anlamlıdır. Bu tür organizasyonlar kültürel anlayışlarının yanı sıra bir destinasyonun gelişmesinde, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Ekonomi, kültürel ve turizmin yeniden canlandırılmasında önemli bir etkisi olduğu kanıtlanan gastronomi festivalinin ilk defa Adıyaman’da düzenleniyor olması bölgeyi cazibe merkezi haline getirecektir. Yerel turizm gelişimi açısından da en popüler etkinliklerden biri olan ‘Gastronomi Günleri’ yalnızca bir yemek tadımı veya yemek deneyimi olmasının dışında Adıyaman’a önemli bir  turizm deneyimi sağlayacaktır.”

Mehmet Dağtekin, Adıyaman Gastronomi Günlerinin yeme içme sektörünün ileri gelenlerinin yanı sıra alanında akademik başarısı olan ve ulusal medyanın aranan isimlerinin de etkinliğe katılacak olması Adıyaman’ın tanıtımına büyük katkılar sağlayacağını vurgulayarak, “Geleneksel lokantalarımızla, yerel gıda ürünlerimizle ve zengin kültürümüzü tanıtma fırsatı bulacağız. Böylelikle gastronomi destinasyonunda bizde varız diyeceğiz. Bu vesile ile ‘Adıyaman Gastronomi Günleri’nin yapılmasında emeği geçen Valimiz  Aykut Pekmez’e, Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç’a, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkililerimize, İpekyolu Kalkınma Ajansı’na ile Adıyaman Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Turgut’a ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Mustafa Uslu’ya çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Karatay, Adıyamanlılarla Buluştu

‘Adıyaman Gastronomi Günleri’nin ikinci gün etkinlikleri ise Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunumlar ve panellerle devam etti.

İkinci gün etkinliklerinin ilk programında İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Adıyamanlılarla buluştu. Programa katılan davetlilere sağlıklı beslenme konusunda önemli bilgi veren Karatay, ‘Karatay Mutfağı ve Sağlıklı Beslenme’ konulu sunum gerçekleştirdi.

Günün bir diğer programında ise, Yazar ve TV Programcısı Asuman Kerkez ile Milliyet Gazetesi Yazarı Özlem Mekik ve ünlü şef Rüzgar Sünbül, ‘Sağlıklı Beslenme’ ve ‘Gastronomi’ konularında davetlilere bilgi ve birikimlerini paylaştı.

Gstronomi Günleri, Kahtalı Mıçe Konseriyle Sona Erdi

Günün son programı akşam Demokrasi Parkı’nda gerçekleştirilen Kahtalı Mıçe konseriyle sona erdi.

Demokrasi Parkı’nda gerçekleştirilen konserde hayranlarıyla bir araya gelen ünlü türkücü, söylediği birbirinden güzel türkülerle, davetlileri coşturdu.

Yoğun katılımın olduğu konserde Kahtalı Mıçe’nin türküleriyle coşan davetliler ise böyle güzel bir etkinliğe imza atan yetkililere teşekkür etti.

Güne Bakış haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu