Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Kutlu Doğum Haftası Dolu Dolu

13 Nisan 2015 Pazartesi, 09:04

 Kutlu Doğum Haftası Dolu Dolu

Adıyaman Belediyesi ile İl Müftülüğü tarafından “Kutlu Doğum Haftası” münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Cumartesi günü Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesinde başlayan ve bir hafta devam edecek olan “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleriyle ilgili basın açıklaması yapıldı. Adıyaman Belediyesi Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ile İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü’nün birlikte yaptıkları açıklamada, hafta boyunca icra edilecek programlarla ilgili bilgi verildi.

Basın açıklamasında ilk sözü alan Başkan Kutlu; “Kutlu doğum haftası, Hazreti Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu nedeniyle kutlanan önemli bir hafta. Bu hafta kapsamında O’na salat selam getirilir, çeşitli etkinlikler icra edilir. Bu programlar özellikle müftülüğümüzün, diyanetin yaptığı programlardır. Bizde belediye olarak müftülüğümüzün yapmış olduğu bu programlara zaman, zemin, araç ve her türlü imkânımızı sarf ederek bu güzel hizmete katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Programın içeriğini il müftümüz sizlere açıklayacaklardır. Bizler yerlerin temini ve vatandaşların ulaşımı konusunda her türlü tedbiri aldık. Cumartesi’nden başlayacak programlarımız hafta boyu devam edecektir. Adıyaman’ımız açısından, ülkemiz ve İslam âlemi açısından hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü ise, programlarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Müftü Öztürkçü; “İlk defa belediyemiz ile müftülüğümüz işbirliği yaparak, Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellemin doğumuyla ilgili programlar organize etmek için bir araya geldik. Kutlu doğum denilince; Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem’in dünyaya teşriflerinin yıldönümü akla geliyor. Bilindiği gibi, Adıyaman’da bu kutlu doğum haftasının başlangıç programını ilk defa Sahabe Safvan bin Muattal hazretlerinin kabri başında yapıyoruz. Bu bir gelenek haline geldi. İlk programımızı inşallah 12 Nisan Pazar günü sabah saat 10’da başlamak üzere, ikindi namazı sonrasına kadar çeşitli etkinliklerle icra edilecek. Ama ana program, yani protokolün katılacağı saat 13’te başlayacak. Bu program 2 saat süreyle devam etmiş olacak.

Ayrıca Cumartesi itibariyle bir programımız saat 14’te Belediye Konferans Salonu’nda, Belediyeye bağlı olan Bilgi ve Kültür Evi tarafından icra edilecek. Bu tamamen Belediye Başkanlığımız tarafından yapılacak.

Pazar günü Sahabe ’de yapılacak olan programa gelince; meteorolojik tahminlerine göre Pazar günü hava yağışlı olabilir. Şayet şiddetli bir yağış olur da orada açık havada programı icra etmemiz mümkün olmazsa, bu programımızı TPAO Konferans Salonu’nda başlatmış olacağız. Böyle bir durum olursa çeşitli vesilelerle halkımıza duyuracağız.

Açılış programımıza önce Diyanet Vakfı 2. Başkanı Mazhar Bilgin hocamız iştirak edecekti. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aynı gün ve aynı saatte İstanbul Eyyüp Sultan Hazretleri’nin kabri başında açılış programı olacağı, Diyanet İşleri Başkanı’mızda bizatihi Mazhar hocamızın o programa katılmasını istediği için, maalesef Mazhar hocamız bu programımıza iştirak edemeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Candan hocamız gelecek. Onun yanında İstanbul Eyyüp İlçe Müftüsü ve iki değerli hafızımız buraya teşrif edecekler. Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunacaklar. Orada gün boyunca ilahiler, konuşmalar, yarışmalar devam edecektir.

Bir diğer programımız; 13 Nisan Pazartesi günü saat 12’den itibaren Demokrasi Parkı’nda Belediyemiz tarafından halkımıza yemek ikramı yapılacak.

15 Nisan Çarşamba günü saat 20.00’da TPAO Konferans Salonu’nda Senai Demirci bir konferans verecek. Bu konuşmacımızı tamamen belediyemiz davet ederek, programımıza katkıda bulunmuşlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu konferansta birde kurra tilaveti yapılacak. Kurra hafızlardan birincisi İstanbul’da görevli Ahmet Sarıkaya. Çok meşhur bir hafızımız var. Dünyaca bilinen oda gelecek. Onu da davet ettik. Oda aynı konferansta bir Kur’an ziyafetinde bulunacak.

16 Nisan Perşembe günü de bir program var. Bu program, TPAO Salonu’nda Mehmet Akif Ersoy okuluyla birlikte icra edilecek. Orada tiyatro ve ilahi bölümleri var. Aynı günün akşamı, aynı salonda saat 20’de bir panel düzenleyeceğiz. Bu panele de İslami İlimler Dekanı Prof. Dr. Hacı Duran, Yard. Doç. Dr. Necmettin Ergün, Yard. Doç. Dr. Zeliha Öteleş katılacaklar.

17 Nisan Cuma günü Ulucamii’de sabah namazında buluşma programı icra edilecek. Sabah namazından sonrada ikramlar olacak.

Bir diğer önemli husus; sakal-ı şerif ziyareti programımız var. O da 18 Nisan Cumartesi günü Demokrasi Parkı girişinde yapılacak. Bilhassa halkımız bunu çok bekliyordu. Böyle bir program düzenledik.

Bir diğer husus; yıllarca memleketimizin camilerinde hizmet edip emekli olan din görevlilerimize Belediye Başkanımız bir yemek verecek. Bu yemek 17 Nisan Cuma günü saat 20’de TPAO yemekhanesinde olacak.

Bir başka husus; bu hafta boyunca din görevlileriyle birlikte bir program yaptık. Bütün camilerimizde salavat-ı şerifler okundu. Bu salavat-ı şerifler hafta sonu itibariyle 11 milyona varacak. 11 milyon defa salavat-ı şerif getirilmiş olacak. Bu salavat-ı şeriflerin, okunan ihlasların, hatimlerin duası da ayrıca yapılmış olacak.

Bunun dışında hafta boyunca halkımıza çeşitli kitaplar hediye edilecek. Gül dağıtımı yapılacak. Fakirler, şehitler, gaziler ziyaret edilecek. Esnaf dolaşılacak. Onlara gül takdiminde bulunulacak. Böylece ‘Kutlu Doğum Haftası’ halkımıza çok güzel bir şekilde anlatılmış olacak” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz