Adıyaman

Kurban Satıcıları Bayramda Umduğunu Bulamadı

Kurban Satıcıları Bayramda Umduğunu Bulamadı

 

Adıyaman’da, Kurban Bayramı’nda kurbanlık almak isteyen vatandaşlar kurban pazarında uygun fiyata kurbanlık bulamayınca elleri boş dönerken, kurban satıcıları ise hayvanları ellerinde kaldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ve  canlı veya et ihracatının yapılmadığından kaynaklandığını öne süren Adıyaman Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç, şunları söyledi:

“Bu sene kurban fiyatları çok yüksekti, yüzde 50 arttı. Armasındaki sebepler ise mal bulamadık, o yüzden pahalı geldi. İthal mal gelmediği için, ihracat gelmediği için fiyatlar yüksek oldu. Bundan dolayı Kurban Bayramı’nda pazara gelen bir çok vatandaş eli boş gitti. Bu darbe olmasaydı bir keçi 1200’e çıkardı. Geçen sene 300 sattığımız keçiyi 700-800’e sattık. Geçen sene bir toklu 600’e satıyorduk, bu sene 1100-1200 satıyoruz. Satışlar o kadar iyi olmadı. Sığırda yüzde 60 zam oldu. Bir tosun 7 milyardan 12 milyara kadar tosun vardı. Hayvan ihracatının olmamasından dolayı fiyatlar pahalandı. Ürünler hayvan satıcılarının elinde kaldı. Ne canlı geldi nede et geldi. Birde yemde pahalandı, onun için mal pahalı, Allah yardım etsin bütün Müslüman ülkelere”

Hayvanları ellerinde kalan hayvan yetiştiricileri ise “Bütün hayvanlarımız elimizde kald,ı fiyatlar ister istemez yüksekti. Yüksekliğin nedeni harcanan masraflardan kaynaklanıyor, yem fiyatları aldı başını gidiyor. Bizler hayvanlara yem yetiştiremiyoruz. Bunda ihracat konusu da eklenince tam bir kısır döngünün içine girdik. Bundan dolayı pazara gelen vatandaşlarımız eli boş dönmek zorunda kaldı. Yetkililerden bundan dolayı yardım istiyoruz. Elimizde kalan hayvanlarımız ile ahırların yolunu tutmak zorunda kaldık”(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu