Kültürümüze ‘Müze’ Koruması

01 Temmuz 2016 Cuma, 10:44

Nihayet Kültür Hazinemiz Müzede Toplanacak

Kültürümüze ‘Müze’ Koruması

 

Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman kültürünü gelecek nesillere aktarmak, korumak ve yaşatmak için Adıyamanlıların da desteği ile “Adıyaman’da Yaşayan Kültürel Hazine Müzesi” kuruyor.

Kurulacak müzede bağışlanan temsil değeri olan eşyalar, fotoğraflar ve belgeler bağışçılarının isimleri ile sergilenecek.

Adıyaman Üniversitesi merkez külliyesinde kurulması amaçlanan müze Adıyaman’ın yerel kültürünü yaşatacak. Müzede, Adıyaman’ın geleneklerinden giyim-kuşamına, mutfak kültüründen el sanatlarına, masallarından çocuk oyunlarına, halk inançlarından âşıklık geleneğine birçok kültürel değerin nesneleriyle ve anlatılarıyla birlikte sergilenmesinin yanında bunlarla ilgili gösteri ve etkinlikler yer alacak.

Kurulacak müze ile ilgili olarak kısa bir değerlendirme ve çağrıda bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü; “Adıyaman’ın kentleşme karşısında kültürünün yok olacağı endişesiyle Adıyaman kültürünü gelecek nesillere aktarmak, korumak ve yaşatmak için Adıyaman Evi ve Minyaman Çarşısından sonra şimdi de Adıyaman’da Yaşayan Kültürel Hazine Müzesi kuruyoruz. Yaşayan kültür müzemizde sergilenmek üzere kişi ve kuruluşların katkı yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bağışlanan temsil değeri olan eşyaların bağışçılarının isimleri ile sergileneceği belirten Gönüllü, çağrısını şöyle sürdürdü; “Bizden sonraki nesillerle birlikte kültürümüzü yaşatmak için elinizde bulunan bir kenarda tozlanmış, artık kullanmadığınız geleneksel giyim kuşam, dokuma halı, eski radyo, eski dikiş makinesi, eski masa, tahta divan, çeyizlikler, eski televizyon, sedir, bakır kap kacaklar, küp, geleneksel eski kıyafetler, yemeniler, geleneksel tarım aletleri, bulgur sokusu, el değirmeni, semer veya buna benzer müzede sergilenebileceğini düşündüğünüz yazılı belgeler, fotoğraflar ve her türlü eşyanın bağışı için hemşehrilerimizi Üniversitemize bekliyoruz. Bağış yapacak olan hemşehrilerimize şimdiden teşekkür ediyoruz.”

Adıyaman Üniversitesi Adıyaman’da Yaşayan Kültürel Hazine Müzesine bağışlar için: Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğr. Gör. Sunay Akkaya’ya ulaşmaları gerektiği de bildirildi. Telefonla ulaşmak isteyenlerin de Adıyaman Üniversitesinin 0416- 223 38 00 numaralı telefondan 1045 dahili numarayı tuşlamaları gerekiyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz