Adıyaman

Küçük esnafın büyük protestosu

Esnaflar, büyük marketleri protesto etti

Küçük esnafın büyük protestosu

 

Adıyaman’da küçük esnaflar büyük marketleri protesto ettiler. Turgut Reis Mahallesi Haydar Efendi Caddesi üzerinde toplanan çevre esnafı, BİM’in karşısına geçip tepki gösterdiler.

Esnaflar adına açıklama yapan Yusuf Tekin Reşber, Adıyaman’ın kendi yağı ile kavrulan, ekonomisi zayıf, aynı zamanda gelişmekte olan bir memleket olduğunu belirterek, kendi esnafının da kendi yağında kavrulduğunu ifade etti.

Bu son zamanlarda açılan büyük marketlerin sayısının bilinmediğini aktaran Reşber, bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Bu marketler zincirinin 3 harfli marketler zinciri olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Reşber, şöyle konuştu:

“Adıyaman ekonomisine hiçbir katkısı olmayan, Adıyaman’ımızda bir maydanozdan, bir ekmeği almayan, sadece 2 işçiden günlük 500 bin lira Adıyaman dışına para gönderen, ciro yapan marketler artık Adıyaman’ımıza yakışmıyor. Özellikle belirtmek istiyorum ki bu tür eylemler, bu tür konuşmalar biz Adıyaman esnafına yakışmıyor. Fakat öyle bir pozisyona geldi ki artık bu küçük esnafın ekmeği elinden alındı. Bunu buradan şu şekilde izah ederim, bu marketlerin sayısı kaç olacak ? Bu marketlere kimler dur diyecek, bunu bilmek istiyoruz. Artık bu marketler küçük esnafın adeta iflahını sökmüştür. Esnaf kepenk indirmektedir, büyük marketler ara sokaklardan dönün merkezi yerlere kadar açılmaktadır. Şuanda biz burada 38 esnafız, bu sadece Adıyaman’ın yetkililerine bir mesajdır. Adıyaman’da bizle birlik olmak isteyen esnaflara mesaj, biz bu konuşmalarımızı bu mesajlarımızı buradan sizlerin aracılığı ile izah ediyoruz. Bu platformu büyüteceğiz, gerekirse burada bütün esnaf kepenk indirecek ve burada büyük bir eylem yapılacaktır”

 

Sattıkları Ürünlerin Gramajı Düşük

Bu marketlerin sattıkları ürünlerinin gramajının düşün olduğunu anlatan Reşber, “Şunu izah edelim satmış olduğu ürünlerin gramajları düşüktür, bir göz boyamadan öteye gidememiştir. Kaldı ki Adıyaman’da esnaflarımız kepenk indiriyorlar, koşuyorlar organizeye sağa sola iş arıyorlar. Bu marketlerin Adıyaman’da açılması demek istisdama en büyük darbedir. Bu esnaf bulanıma girmese, ulusal medyada biz burada bu milleti toplayıp bu ifadeleri kullanmayız. Artık bu milletin ağzına kadar gelmiş, yetkililerden rica ediyoruz, oda başkanlarından rica ediyoruz, sayın vekillerimizden rica ediyoruz, biz burada konuşurken hükümetimizi, iktidarımızı ve vekillerimizi eleştirmiyoruz. Adıyaman’ımızın kalkınmasını istiyorlarsa Adıyaman’da sıcak paranın daha iyi dönmesini istiyorlarsa, bize destek versinler, buna dur desinler. Bakın zaman zaman açık oturumlarda Adıyaman’ın sahibi olduğunu iddia edenler, Adıyaman’ın büyükleri olduğunu iddia edenler, 3-5 cümleden öteye gidemiyorlar. Bu marketler yanlış yapıyor, almayın diyip geçiyorlar. Bu böyle olmaz, 200 metrekarenin üzerinde olan marketlerin şehir dışına gitmeleri gerek, şehir dışına gittikleri zaman eğer Adıyaman halkı biz esnafları aşıp şehir dışına gidiyorlarsa bizim başımızın üstünde yeri var” diye konuştu.

Açıklamanın ardından esnaflar, meyveleri yol ortasına döktüler ve yoldan geçen araçları durdurarak protesto ettiler. (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu