Köylülerin su sevinci

03 Mayıs 2017 Çarşamba, 10:39

Pes etmedi, 13’üncü sondajda su buldular

Köylülerin su sevinci

 

Adıyaman merkeze bağlı İndere köyü Küçükoluklu mezrasında 13’üncü sondajla birlikte su kaynağına ulaşıldı.

20 haneli Küçükoluklu mezrasında, 1986 yılında merkez üssü Malatya’nın Sürgü kasabası olan depremden sonra içme suyu kaynağındaki sular çekildi. Yıllardan beri su sorunu yaşayan mezra halkı bu nedenle büyük sıkıntı çekti. Evlerine kovalarla ve tankerlerle su taşıyan köylüler sonunda suya kavuştu.

İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından son 3 yıldan beri 9, köylüler tarafından ise 3 defa su sondajı yapıldı. Sondajlarda su bulunamadı. Son alarak özel bir şirket tarafından vurulan sondajda su bulundu. Son yapılan sondajda saniyede yaklaşık 2 litre su bulundu. Sondaj kuyusundan çıkan içme suyu ile evlerdeki musluklardan su akmaya başladı.

Suya kavuşmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen mezra sakinlerinden Halit Mermer, yıllardır çektikleri sıkıntının sona erdiğini söyledi.

Ramazan Mermer ise defalarca vurulan sondajda su bulunamadığını ancak son sondaj ile suya kavuşmanın mutluluğunu ve sevincini yaşadıklarını dile getirdi. Ramazan Mermer, “Şu an bütün köylü temizliğini yapıyor, suyu her anlamda kullanıyor. Allah yapanlardan razı olsun. Eskiden her evinde önünde su tankeri vardı. Tanker suyu kullanmaktan hepimiz uyuz olmuştuk” ifadelerini kullandı.

Sondajı yapan firma yetkilisi Kemal İnce ise köylülerin uzun yıllar su sorunu yaşadığını belirterek, “Geçen yıldan bu yana 13 tane sondaj vurduk. Son kuyuyla beraber suyumuzu aldık. Suyun çıkmasıyla birlikte bazı vatandaşlarımız sevinçten dolayı ağladı. Saniyede yaklaşık 2 litre su çıkıyor” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz