Adıyaman

Kobani halkına destek çağrısı

Kobani Eylemleri Bu Defa Olaysız Sona Erdi

Kobani halkına destek çağrısı

 

HDP’nin ‘sokağa çıkın’ çağrısı üzerine Türkiye genelinde yapılan eylemler kapsamında Adıyaman’da yapılan eylemler olaysız bir şekilde sona erdi.

Harhar Meydanı’nda toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Adıyaman Demokrasi Parkı’na kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş sonrası basın açıklamasında ilk önce BDP İl Başkanı Abuzer Küçükkelepçe, konuşma yaparak Kobani’nin direnişin merkezi olduğunu ve tüm Dünya’nın direnişi hayranlıkla izlediğini ifade etti.

Daha sonra basın açıklaması yapan HDP İl Eş Başkanı Fahriye Akbaba, mücadele tarihlerinin en önemli ve kritik süreçlerinden birini yaşadıklarını, Kobani’nin büyük bir saldırı ve kuşatma ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fahriye Akbaba, hedefin Rojava devrimini boğmak, devrimin tüm kazanımlarını yok etmek olduğunu ifade ederek, “Bugün dünya Kobane günü. Tüm dünyada barıştan ve kardeşlikten yana olanların, uluslararası savaş güçlerine ve onların maşası olan IŞİD çetelerinin Kobani işgaline karşı, ortak dil ve ortak anlayışla alanlara çıkarak Kobani deki destansı direnişi destek olma günüdür…

Bizler, dünyanın dürt biryanında alanlara çıkan barışseverlerle ortak çağrımızı yapıyoruz. Kobani de çetelerin ve arkasındaki uluslararası güçlerin kazanmasına izin vermeyeceğiz. Mücadele tarihimizin en önemli ve kritik süreçlerinden birini yaşamaktayız. İŞİD çeteleri, uluslararası ve Türkiye Başta olmak üzere bölge gerici güçlerinin desteği ile Kobane’de bir katliam gerçekleştirmek istemektedir. Kobane büyük bir saldırı ve kuşatma ile karşı karşıyadır. Hedef Rojava devrimini boğmak, devrimin tüm kazanımlarını yok etmektir. Bu planın Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen Uluslararası ve bölgesel güçlerin ortak bir organizasyonu olduğu açıktır. Türkiye bu konudaki tutumu ve İŞİD terör örgütüne başta askeri olmak üzere verdiği her türlü destek gün gibi ortadadır.” dedi.

Akbaba, “Kobane’de İŞİD terör örgütünün saldırı ve kuşatmasına karşı halkımız, YPG ve YPJ öncülüğünde büyük ve destansı bir direniş yürütmektedir. Durum son derece kritiktir. Bugünler, halkımızın topyekûn geleceğinin belirleneceği gündür. Tam da böylesi bir zamanda, Kobani halkının büyük bir bölümü ,YPG ve YPJ güçleri canları pahasına Kobane’yi terk etmeyerek Kürt halkının geleceği için kendilerini feda etmektedir. Ne yapılacaksa, şimdi yapılmalıdır! Direnenlerin tarihine ortaklık etmek en büyük şeref ve görevdir. Bu temelde Tüm halkımıza çağrımızdır: 7’den 70’herkesin Kobane halkının ve kahramanca savaşan güçlerin mücadelesini her alanda destekleme zamanıdır. Ne var ki AKP Hükümeti Kobani Ve Rojava halkının taleplerini görmezlikten gelmektedir. Son anda peşmergelerin geçişine izin vermiş olması anlamlıdır. Ancak bunda halkımızın ve uluslar arası güçlerin baskısının rolü olduğunu unutmamak gerekir. AKP Kobani ye destek olacaksa, Öncelikle Kobani halkının statüsünü ve Kanton yapısını kabul etmelidir. Kobani ve Rojava halkının siyasi temsilcilerinin makul taleplerini kabul etmelidir. Ne var ki AKP Kobani halkının taleplerini anlamak yerine, tampon bölge oluşturma planlarını ileri sunmaktadır. Halkımızın alanlara çıkarak gösterdiği demokratik eylemleri, yasaklayarak bastırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Kobenalıların Türkiye’nin dostu olduğunu da söyleyen Akbaba, “Kobane halkı ve Rojava Kürdistan’ı Türkiye’nin dostudur. Türkiye halklarının kardeşleri ve akrabasıdır. Rojava’da oluşan kanton yönetiminin ve Demokratik Özerklik statüsünün tanınması Türkiye’deki demokratikleşme sürecine de büyük katkı sunacaktır. Farklı hakların, farklı inançların ve kadınların ortak yaşam imkanlarının geliştirilmesi en demokratik yaşam biçimidir. İŞİD çetelerine karşı mücadelede Kürt halkının desteklenmesi en doğru politika olarak görülmelidir. ABD, AB ,arap devletleri ve Türkiye İŞİD çetelerinin katliamlarının tarihsel vebalini taşımak istemiyorsa Kobani halkıyla ortaklaşmalıdır. Ağır silahlar başta olmak üzere her türlü destek sunulmalıdır.” dedi.

Akbaba’nın basın açıklamasını okumasının ardından, kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu