Adıyaman

Kobane Krizi Çatışmayla Değil Dayanışmayla Çözülür

Mazkumder Şube Başkanı Aktoprak:

“Kobane Krizi Çatışmayla Değil Dayanışmayla Çözülür”

MAZLUMDER Adıyaman Şube Başkanı Hidayet Aktoprak, “Kobane Krizi Çatışmayla Değil Dayanışmayla Çözülür” dedi.

Aktoprak, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’deki çözümsüzlüğün ve kaotik sürecin derinleştiği bir vasatta, Esed rejiminin katliamları tüm hızıyla devam ederken, Kobane’de de baş gösteren krizin, büyük bir insani felakete dönüştüğüne dikkat çekti.

Şengal’den sonra şimdi de Kobane’ye yönelen istilanın bu coğrafyada kadim halkları yerinden yurdundan edecek noktaya ulaştığını vurgulayan Aktoprak, buna karşı ne yazık ki sorunun vahametiyle yüzleşmek ve acil önlemler geliştirilmek için yine çok zaman kaybedildiğini aktardı.

Aktoprak, özellikle Suriye krizinin başladığı günden bugüne yoğun bir sığınmacı nüfusu barındıran ve son bir ayda Kobane’yi hedef alan IŞİD saldırılarıyla birlikte ani bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalan şehirlerin hızla sosyal bir patlamanın eşiğine yaklaştığına dikkat çekti.

MAZLUMDER Adıyaman Şubesi olarak Kobane’de yaşanan ve dip sarsıntıları her tarafta hissedilmeye başlayan son gelişmeler karşısında, tüm tarafları, Çözüm Süreci’nin ruhuna uygun adımlar atmaya davet eden Aktoprak, şunları kaydetti:

“Diyalog, müzakere ve birlikte çözüm geliştirme mekanizmaları mevcut kriz karşısında doğru ve sağlıklı bir şekilde işletilirse, bu tür bir pratiğin olumlu yansımaları, bölgemizdeki tüm halklar için büyük bir kazanıma dönüşecektir.

Bunun için, sürecin birinci dereceden muhatabı ve sorumlusu olan tarafların, büyük bir insani trajedi yaşadığımız şu kritik günlerin ağırlığına uygun şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Yapılan her açıklamanın, alınan her kararın ve sahaya yansıyan her uygulamanın; etkisi ve sonucu itibariyle hangi amaca hizmet edeceği çok iyi hesaplanılmalıdır.

Kısa vadeli hesaplar uğruna toplumsal ve siyasal tansiyonun yükseltilmesinin kimseye hayrı dokunmayacaktır. Onlarca yılın ve ağır bedellerin sonunda yakalanmış bir barış ihtimali söz konusu iken, geri döndürülemez sonuçlara yol açacak her türlü söz ve fiiliyattan mutlak surette sakınılmalıdır. İhtiyaç duyduğumuz şey, hamasetin değil barışın dilidir. Geliştirilmesi gereken şiddetin değil barışın politikasıdır”

Siyasi iradenin, bundan sonra atacağı her türlü adımda bu gerçeği göz önünde bulundurmasının büyük önem arz ettiğini anlatan Aktoprak, aksi takdirde ilmek ilmek dokunarak yürütülen son sürecin, hızla nasıl çözülebildiğine herkesin şahit olacağı uyarısında bulundu.

MAZLUMDER Adıyaman Şubesi, gerçekleşmesini hiçbir şekilde istemediği bu tür bir çatışma ve çözümsüzlük ihtimalinin ağırlığı karşısında, tüm yurttaki diğer şubelerle, üye ve gönüldaşlarıyla, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmenin gayreti içinde olduğunu dile getiren Aktoprak, şöyle devam etti:

“Bu sorumluluk bilincinin gereği olarak hatırlatmak isteriz ki, Kobane halkıyla dayanışma amacıyla yapılmak istenen protesto ve gösteri yürüyüşleri anayasal bir hakkın kullanımı anlamına gelmektedir. Güvenlik güçleri, bu hakkın doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamakla vazifelidir. Bunun yerine gösteri ve yürüyüş hakkının tazyikli su, biber gazı ya da silahlı güç kullanımıyla engellenmeye kalkışılması kesinlikle doğru değildir. Böyle bir engellemenin yol açtığı kaos ortamının maalesef üzüntü verici can kayıplarıyla ve OHAL dönemini çağrıştıran sokağa çıkma yasaklarıyla sonuçlanması, zaten yeterince hassas olan süreci daha da zorlaştırmaktadır. Kamu yöneticileri, şiddetin şiddeti çağıracağını ve bunun sorunlarımıza çare olmayacağını artık anlamış olmalıdır. Diğer taraftan gösteri ve yürüyüşler esnasında, bir dayanışma eyleminin ruhuna aykırı şekilde halk otobüsleri, okul ya da hastane gibi kamu araç ve binalarına yönelen ve masum insanların hayatlarına kast edecek nitelikte saldırıların gerçekleşmesi de tarafımızca kabul edilemez”(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu