Son Dakika
25 Haziran 2018 Pazartesi

Kitap Kafe’de Hızır Lokması

24 Şubat 2018 Cumartesi, 08:56

Kitap Kafe’de Hızır Lokması

 

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman şubesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ‘Kitap Cafe’ projesi kapsamında Hızır lokması düzenlendi.

Karapınar cem evinde düzenlenen etkinliğe Vali Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Jandarma Alay Komutanı Albay Ercan Atasoy, CHP İl Başkanı Deniz Çakmak, CHP İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, kurum ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Program da açıklamada bulunan Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Başkanı Rıza Tanrıverdi, “Kitap kafe programı kapsamında biz Hızır ve sema etkinliğimiz vardı. Bunu da gerçekleştirmiş olduk sizlerin de gördüğü gibi binlerce kişi katıldı. Biz misafirlerimizi karşıladık. Millet hep lokmalarını yediler ikramlarını alacaklar. İkramlardan sonra da biz cem evimize çıkıp bir Hızır cemi sema etkinliği yapacağız. Ben bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığına ne kadar teşekkür etsem azdır. Çünkü bize 3 bin kitap kazandırdı. Bizim kitap sayımız bağışlarla birlikte 5 bin kitap oldu. Bizim en sevindiğimiz tarafta bu kitapların bu proje süresi bittikten sonra da kütüphanemizin bu kitaplar ile birlikte hem gençlere hem halkımıza hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Programa katılan Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise “Garip dede, Hızır (A.S) insanoğlunun bizlerin anladığı anlamlarını tek tek saydı. Garip dede dediği H.Z Hızır’ın insanlara nasıl bir duygu kullandığını, nasıl bir hissiyata sebebiyet verdiğini çok güzel anlattı. Bizim peygamberimiz H.Z Muhammed güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim demiştir. Demek ki bir Müslüman, inanan bir insan her şeyden önce güzel ahlaklı olacak. Her şeyin temelinde güzel ahlak yatacak. O zaman güzel ahlaklı olacağız. İyilikle, güzellikle, doğrulukla insanlığa hizmet edeceğiz. Ülkemize hizmet edeceğiz” diye konuştu.

Yapılan açıklama ardından Hızır lokması yenildi cem yapıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz