AdıyamanManşet

Kısıtlı Normale Geçememe Korkusu!

Sokak kısıtlamalarına rağmen Adıyaman riskli illerden biri

Türkiye genelinde 1 Mart’tan itibaren kademeli normalleşme konuşulurken, ilimizdeki vaka artışı endişelendirmeye başladı. Aynı la gittiğimizde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre kademeli normalleşme takviminde, Adıyaman’ın şansı çok az görünüyor. Bu da hem esnafı hem de vatandaşları endişelendiriyor. Bir yandan dükkânını açmak için gün sayan esnaf, bir yandan artan vaka sayıları, ‘kısıtlı normale’  bile dönmemizi engelliyor.

Adıyaman’da 1 köy ve 83 adres korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.  Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu, merkeze bağlı Ağikan köyünde ikiden fazla hanede Covid-19 vakası görüldüğünden 10 gün süreyle karantina tedbirlerinin uygulanmasına, okullarda yüz yüze eğitim ve öğretim hizmetlerine karantina süresince ara verilmesine karar verildi. İl Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca, hafta sonu aldığı kararlar ile 83 adreste karantina kurallarının uygulamasına karar verdi.

 

Adıyaman ‘çok riskli’ iller arasında

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre kademeli normalleşme takvimine göre, Adıyaman ‘çok riskli iller sınıfında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi. Erdoğan, illerin, Bakanlığın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatacaklarını kaydetti.

İller, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre ‘düşük’, ‘orta’,’yüksek’ ve ‘çok yüksek’ riskli olarak sınıflandırılacak, normalleşme takvimini de buna göre yürütülecek.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere ve getirilen kısıtlamalara yönelik mart ayında startı verilecek yeni modele ve Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık koronavirüs vaka sayılarına göre değişiklik olmaması halinde, 3 il en düşük risk grubunda bulunurken, 9 il çok yüksek düzeyli risk grubunda, 27 il orta düzeyli risk grubunda, 42 il yüksek düzeyli risk grubunda yer alıyor.

Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller: Adıyaman, Tokat, Karaman, Osmaniye, Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon.

Haber: Mehmet Ünsal

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu