Adıyaman

Kimyager-Eczacı Suriyeli Karı Koca Lokantacı Oldu

Kimyager-Eczacı Suriyeli Karı Koca Lokantacı Oldu

 

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen eczacı Müne Osso ve  kimyager eşi İsmail Misto Adıyaman’da lokantacı oldu.

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 2 milyon Suriyeliden eczacı Müne Osso ve kimyager eşi İsmail Misto Adıyaman’a yerleşti. Yaklaşık iki yıl önce Halep’ten Adıyaman’a gelen aile, burada ticarete atıldı.

Türkiye’deki üniversitelerle Suriye’dekiler arasında denklik olmadığı için kendi mesleklerini yapamayan Osso ve Misto, il merkezinde lokanta açtı. Özellikle Suriyelilere yönelik yemeklerin çıkartıldığı lokantada, Türklere hitap eden yemekler de yapılıyor. Beş çocuklu Müne Osso ve  İsmail Misto kendi bildikleri mesleklerini bırakarak, esnaflık yapmak durumunda kalıyor.

Müne Osso, Türkiye’de olmaktan mutlu olduklarını ancak ülkelerindeki sorunların bitmesiyle geri dönecekleri ifade etti. Kendi ülkelerinde, kendi topraklarında, yıllardır yaptığı eczacılık mesleğini yeniden yapmanın özlemi içerisinde olduğunu belirten Osso, “Benim 2004 yılından beri Halep’te eczanem vardı. Eşim Halep’te çimento fabrikasında kimyager olarak çalışıyordu. Ülkemizde yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye geldik. Ben Türkiye’yi daha önceden de biliyordum. Türkçeyi 2000’li yıllarda İstanbul’da öğrendim. Adıyaman’da 6 ay kadar bir eczanede kalfa olarak çalıştım ancak daha sonra bırakmak zorunda kaldım. Ben ve eşim birlikte bu lokantayı açtık. Türklerle damak tadımız çok yakın sayılmaz. Biz salçayı az kullanırız ama burada salçalı yemekler tercih ediliyor. Biz domates salçası siz ise acı biber salçasını tercih ediyorsunuz. Türkler baharatı fazla kullanmıyor ama bizde bir yemeğe 7-8 çeşit baharat konulur. Suriye’de kullandığımız ekmekle sizin buradaki ekmek çok farklı. Biz ekmeklerimizi Gaziantep’ten getiriyoruz. Adıyamanlı vatandaşlar zaman zaman bizim buraya gelerek yemeklerimizin tadına bakıyorlar” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı