Adıyaman

Kesin sesinizi, çalışıyoruz!

Adıyaman, gitgide gürültü kenti olmaya başladı

Kesin sesinizi, çalışıyoruz!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, gürültüyle, insan sağlığıyla, huzuruyla ilgili çıkarılan tüm yasalar, bu kentte de geçerli olması gerekir ama ne yazık ki Adıyaman, “yasaların uygulanmadığı” il konumuna gelmek üzere, bizden uyarması…

Hastayız, çalışıyoruz, uyuyoruz, yorgunuz, nöbete gideceğiz ama bütün bunları yapamıyoruz. Çünkü Adıyaman, özellikle geceleri aşırı şekilde gürültülü. Sokakları bıraktık, caddeler düğün salonu, yollar yarış pisti, egzozu çıkarılan motorların cirit attığı, kasaba gibi hoparlörlerle anonsların yapıldığı yasaların geçmediği bir kent haline döndü.

Gürültü kirliliği, yasal bir suç. Sokak düğünü yasal değil, egzozu çıkarılan motorlarla turlamak yasal değil. Sokak ve caddelerin yarış pisti gibi kullanılması yasal değil. Başkasının hangi durumda olduğunu bilmeden yapılan bütün gürültüler yasal değil ama Adıyaman’da yasalmış gibi çok doğal, çok normal ve artık sıradan olmaya başladı.

Eskiden sokakta, bir köşede yapılan düğünler, şimdi sokağı ve caddeyi tümden keserek ve ihale almış düğün salonları gibi yapılmaya başlandı.

Evinde yorgun ve hasta olan uyuyamıyor. Çalışmak isteyen öğrenci, dersine adapte olamıyor. Nöbete gidecek olan çalışanlar, uykusuz şekilde işe gitmek zorunda kalıyor.

Cadde ve sokaklar, motosikletlerin gürültüsüne ek olarak, egzozu çıkarılmışların gürültüsünden geçilmiyor.

Sorumsuz sürücülerin, cadde ve sokakları yarış pistine çevirmesi, ailelerin çocuklarını sokaklara çıkmamasına neden oluyor. Her an ve nerede kaza olacağı bilinmiyor.

Düğün salonları, ses desibelini aşarak, bütün mahalleliyi halaya çağırıyor.

Belediye hoparlörü, kent olduğunu bilmeden, kasaba gibi anlaşılmayan ve gürültülü şekilde anonslarını sürdürüyor.

Oysa bu kent de, Türkiye’nin herhangi bir kentinden birisi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, gürültüyle, insan sağlığıyla, huzuruyla ilgili çıkarılan tüm yasalar, bu kentte de geçerli.

Son zamanlarda düğün magandaları da işi çığırından çıkarmaya başladı. Gelişi güzel sıkılan kurşunlar, masum çocukların hayatını karatmaya devam ediyor. Gelişi güzel atılan havi fişekleri, havaice sürüp gidiyor; ne saati var, ne miktarı, ne de çevreye saygısı…

Hırsızlığın kol gezdiği, şiddetin dozunun arttığı, gürültünün tavan yaptığı, kazaların hiç eksilmediği, sorumsuzluğun had safhada olduğu acayip bir kent oldu Adıyaman, demedi demeyin…

Haber-Yorum: Naif Karabatak

 

 

 

Naif Karabatak

Naif Karabatak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu