Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

“Kerkük’ün girişine peşmerge heykeli dikiliyor”

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 07:25

BBP Genel Başkanı Desteci uyardı

 “Kerkük’ün girişine peşmerge heykeli dikiliyor”

CHP’nin yürüyüşüne birkaç gün sonra PKK’da katılacak. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kerkük konusunda acil önlem alınması gerektiğini kaydederek, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü sonlandırması gerektiğini ifade etti.

Adıyaman’a gelerek BBP İl Başkanlığı görevini Nihat komşuya tebliğ eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Adıyaman’da gazetecilerin sorularını cevapladı. BBP Genel Başkanı, Suriye’nin Kuzeyinde ki gelişmeler, Irak’ın Kerkük kenti yaşanan gelişmeler ve CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürdürdüğü yürüyüş ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’de tüm alanlarda yapılan terörle mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini belirterek, içerde ve dışarıda bir mücadele sürdürdüğünü ifade etti.

Mustafa Destici, “Biz terörle mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Sınırımızın öteki tarafında, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG/YPG adında yapılanma içerisinde ve bölgeyi ABD başta olmak üzere batılı güçlerin desteğiyle kontrol etmeye ve kontrol altına almaya orada kalıcı bir hale gelip, bir devletleşme gayesi içerisindedir. Türkiye’nin buna müsaade etmesi mümkün değildir. Türkiye bugüne kadar gerekli adımları atmıştır. Bundan sonra da askeri müdahale de dahil olmak üzere hangi adımlar atılması gerekiyorsa mutlaka atılmalıdır. Arkasında ABD varmış, Rusya silah veriyormuş, batının bazı ülkeleri destekliyormuş bunların hiçbirisinin bir önemi yok. Türkiye, kendi göbeğini kendisi keser, kendi kararını verir. ABD, bu konuda defalarca uyarıldı. PYD ve YPG’nin PKK’nın bir uzantısı olduğundan bahsedildi. DEAŞ neyse PYD’nin de bir terör örgütü olduğundan bahsedildi. Bunları desteklemekten vazgeçin denildi. Ancak bugüne kadar tüm uyarılara karşı dikkate alınmadı. Türkiye’nin bu saatten sonra bunu görmezden gelmesi mümkün değildir. Askeri müdahale de dahil olmak üzere Afrin’den başlayarak PYD/YPG’nin sözde kantonlarının tamamına birlikte operasyonlar düzenlenmelidir. Fırat Kalkanı Harekatı benzeri harekatları düzenlenerek mutlaka PKK, Suriye’nin kuzeyinden çıkarılmalıdır. Hiçbir yerde de varlığına müsaade edilmemelidir” dedi.

 

“Kerkük Türkmen şehri olmaktan çıkarılmak isteniyor”

BBP Genel başkanı Desteci özellikle Irak’ın Türkmen şehri Kerkük’e DAEŞ’in saldırma hazırlığında olduğunu bunun yanında peşmergelerin Kerkük’e yerleşerek Kürtleştirme, peşmergeleştirme çalışması olduğunun altını çizdi.

Destici, Kerkük’ün girişine yapılan peşmerge heykelinin fotoğrafını göstererek, “Kerkük’ten aldığım bir bilgiyi buradan ilk kez dile getireceğim. Kerkük, şu anda bir DAEŞ işgaliyle karşı karşıyadır. DAEŞ’in, Kerkük’e saldırmak için bir hazırlık içerisinde olduğu duyumlarını alıyoruz. Tedbir alınmazsa, önlem alınmazsa Kerkük bir DAEŞ saldırısıyla karşı karşıya kalabilir. Türkiye’nin bu konuda bilgisi var. Türkiye gerekli adımları atmıştır. Gerekli yerleri uyarmıştır. Dolayısıyla Kerkük, tedbir alınmazsa bir Musul’un uğradığı işgal, bir saldırı girişimi gibi karşı karşıya kalabilir. Bununla ilgili acil tedbirlerin alınması gerekiyor.

Kerkük’ü tehdit eden birde PKK’da var. Özelikle Talabani güçlerinin himayesinde Kerkük’e yerleşmeye başladılar. Bunun da acilen durdurulması lazım. Öbür taraftan Barzani ve Talabani’ye ortak bağlı olan Kerkük peşmergesinin, Kerkük’teki Vali başta olmak üzere orayı bir Kürtleştirme, peşmergeleştirme politikası var.  Bizler bu politikayı doğru bulmuyoruz. Bize en son gelen bilgiye göre, bir fotoğrafta Kerkük’ü bir Türkmen şehri olmaktan çıkarıp, tamamen bir peşmerge şehri olarak göstermek için bir peşmerge heykeli dikiliyor. Buna hiçbirimiz sessiz kalamayız. Çünkü Kerkük, bir Türkmen şehridir. Türk yurdudur. Burada asla buranın tamamen peşmerge güçlerinin eline geçmesine müsaade edilmemelidir” dedi.

Desteci, 25 Eylül’de Barzani tarafından yapılması planlanan ‘bağımsızlık referandumu’ ile ilgili de sert konuşarak, “Başta Barzani olmak üzere Barzani ve Talabani güçleri ve partileri, akıllarını başlarına alsınlar.  Öyle 25 Eylül’de bağımsızlık referandum gibi saçma sapan fikirleri kafalarından atsınlar. Aç tavuk gibi kendilerini darı ambarında görmesinler. Barzani’ye şöyle sesleniyoruz. Ateş olsam cürümün kadar yer yakarsın. Biz kan akmasını istemeyiz. Türk, Kürt ve Arap’ın kanı akmasın ama kan akacaksa da biz bu aziz cennet vatanın her tarafını zaten kanla almışız. Bu topraklarımız, şehir kanlarıyla sulanmış. Bu yüzden kimse bizi kanla korkutamaz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünü sonlandırması çağrısında bulunan Destici, “Bu yürüyüş burada bitmeyecek. Bu yürüyüşten sonra başka bir eylem olacak. Bu yürüyüş sonralara doğru başka grupların takılmasıyla hiçbirimizin istemeyeceği olaylara sahne olabilir. Bakın birkaç gün sonra PKK’da orda olacak. HDP’de orada olacak. HDP kim? PKK’dır. HDP ordaysa PKK ordadır” diye konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz