AdıyamanManşet

Kentsel Dönüşüme İlk Kepçe

İlk etapta 66 bina yıkılacak

Adıyaman’da kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde sözleşmesi yapılan 66 binanın yıkım çalışmasına başlandı. Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, “Şunu söyleyebilirim ki konutların en ucuz fiyata şu anda Adıyaman’da yapıyoruz. Çevre bakanlığımız ile görüştüğümüzde hep Adıyaman’ı örnek gösteriyorlar Adıyaman’a yapılan konutları bize de yapın diyorlar. Böyle bir süreçten geçiyoruz aynı mağduriyetinin yaşanmaması için bundan sonrada elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesi iş birliğiyle Ekim 2020’de başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde, Mara Mahallesi’nde yapılacak olan 147 hak sahibi ile görüşmeler neticesinde 66’sı ile uzlaşmayı varılmış diğer hak sahipleri ise görüşmeler sürüyor

1’inci Etap proje alanında bulunan 21 blokta 158 2+1, 326’da 3+1 konut yapımı planlanıyor. Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, yıkımı başlanan alanda yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın deprem bölgesi olduğunu söyledi. Çalışmalar kapsamında, Mara Mahallesindeki tek katlı bir evde yıkım kontrollü şekilde gerçekleştirildi. Yıkım öncesi bölgede güvenlik önlemleri alınırken, binanın bulunduğu mahallede sokaklar trafiğe kapatıldı.

 

Adıyaman’ı örnek gösteriyorlar

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Mara ve Musalla mahallelerinde başlatılan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hak sahipleriyle görüşerek anlaşma sağlamaya devam eden Adıyaman Belediyesi, ilk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerindeki 8.5 hektarlık alanda sürdürülen 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hak sahipleriyle yapılan görüşmeler devam ediyor. 147 hak sahibinin 66’sı ile sözleşme imzalayan yetkililer, ilk yıkımı da gerçekleştirdi.

Adıyaman Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte sürdürdüğü projenin ilk etabı için anlaşma sağlanan yapılardan ilkinin yıkımına katılan Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, çalışmaların Adıyaman’a hayırlı olmasını diledi. Burada yaptığı konuşmada, Adıyaman’ın deprem bölgesinde yer aldığını ve bunun için bu projenin oldukça önemli olduğuna da dikkat çeken Başkan Kılınç şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerini kapsayan 8.5 hektarlık 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları Belediyemiz öncülüğünde devam ediyor. 12 Ekim 2020 itibariyle Musalla Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi’nde hak sahipleriyle görüşmelere başlanan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şu ana kadar 147 hak sahibi ile yapılan görüşmeler neticesinde 66’sı ile sözleşme imzalandı ve uzlaşma için görüşmeler devam ediyor. Bu konuda bize destek olan muhtarlarımıza ve hak sahiplerine çok teşekkür ediyoruz. 1. etap proje alanında bulunan 21 blokta 158 adet 2+1, 326 adet te 3+1 konut planlanmaktadır. Şu ana kadar 37 adet 2+1, 49 adette 3+1 konutlar için anlaşma sağlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yıkımı gerçekleştirilecek olan her yapı için de hak sahiplerine konutların anahtar teslimine kadar kira yardımı yapılacaktır. Uzlaşma Ofisine gelmeyen hak sahiplerinin de bir an önce Uzlaşma Ofisine gelerek anlaşma sağlaması halinde alan kısa süre içerisinde tamamen boşaltılıp, ilgili firma tarafından yeni yapılacak olan konutların kazısına başlanacaktır. Sağlıklı yapılaşmanın çözümüne yönelik yürütülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları kapsamında uzlaşma sağlanan ilk yapının yıkım işlemini bugün gerçekleştiriyoruz. Halkımıza hayırlı olsun.”

 

En İyi Fiyat Adıyaman’da Uygulanıyor

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan görüşmeler neticesinde hak sahiplerinin mağdur olmaması için de ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Başkan Kılınç, “Hak sahiplerinin mağdur olmaması için milletvekillerimizle birlikte elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın da rıza gösterebileceği bir fiyatla yapılarını alabilmek için Bakanlık düzeyinde ciddi görüşmeler sağladık. Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’de en uygun fiyat Adıyaman’da uygulanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de bize diğer tüm illerin Adıyaman’da uygulanan fiyatın uygulanmasını talebinde bulunduklarını söylediler. Buna rağmen mağduriyetlerin oluşmaması için bundan sonra da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yıkımı yapılan yapının sahibi Osman Aslan ise yaptığı açıklamada, “İlimizin deprem bölgesinde yer almasından dolayı başlatılan bu projeye sonuna kadar destek veriyoruz. İnşallah proje tamamlandığında daha sağlam ve güzel evlerimiz olacak. Kötü görüntü ortadan kalkacak. Bundan dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi’ne ait iş makineleriyle ev yıkıldı.

Haber: Mehmet Ünsal

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu