Adıyaman

Kentsel Dönüşümde Belediye Yetkisi Arttırıldı

Kentsel Dönüşümde Belediye Yetkisi Arttırıldı

 

Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan kabul edilen Adıyaman’daki 41 hektarlık alan ile ilgili çalışmalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adıyaman Belediyesinin yetkilerini arttırdı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile Adıyaman’da Mara ve Musalla Mahallelerini kapsayan 41 hektarlık alanda uygulamaya konulacak olan kentsel dönüşüm projesi için Adıyaman Belediyesinin yetkileri arttırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce Adıyaman Belediyesine verilen proje ve çalışmalar ile ilgili yetkiden sonra şimdi de harita, imar planı, imar uygulaması, tasarım projelerini hazırlama, inceleme ve onaylama yetkileri de olarak verildi.

Kentsel-Donusumde-Belediye-Yetkisi-ArttirildiKonu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllücü adına Mekânsal Planlama Genel Müdürü Y. Erdal Kayapınar imzasıyla Adıyaman Belediyesine ulaştıran resmi yazıda arttırılan yetkililerle ilgili bir açıklama yapan Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, çalışmalara kısa süre içerisinde başlanılacağını müjdeledi.

Kentsel Dönüşüm sürecinin hızla ilerlemesinde ciddi gayretler sarf eden Başkan Kutlu, şunları söyledi: “İlimizdeki Mara ve Musalla Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 41 hektarlık alan 2015/7940 sayılı Bakanlar kurlu Kararına istinaden 09.08.2015 tarihli ve 29440 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edildiğinden gerekli projelerin yürütülmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz aylarda bakanlık tarafından verilen yetki devrinden sonra şimdi de harita, imar planı, imar uygulaması, tasarım projelerini hazırlama, inceleme ve onaylama yetkileri belediyemize verilmiştir. Adıyaman Belediyesi olarak aldığımız bu yetkilerden sonra çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz.”

Kentsel Dönüşüm projelerinin sabır isteyen bir iş olduğuna da dikkat çeken Başkan Kutlu, “Kentsel Dönüşüm projeleri başlı başına bir çalışmadır. Bu projenin hayata geçmesi hem uzun, hem de masraflı ve yorucu bir iştir. Bizde, Bakanlar Kurulumuz tarafından riskli alan ilan edilen Mara ve Musalla Mahallelerimizdeki çalışmaları kademe kademe yürütüyoruz. Son aldığımız yetkiler ile süreç bir adım daha ilerlemiş oldu. İlimize bve hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı