Adıyaman

KCK Operasyonunda 8 Tutuklama

KCK Operasyonunda 8 Tutuklama

 

Siirt, Batman, Adıyaman ve Bitlis’te düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve HDP’li siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 22 kişi, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Kars’ta ise Digor Belediyesi Eşbaşkanı Şengül Erkmen ile birlikte gözaltına alınan 16 kişi serbest bırakıldı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından PKK/KCK terör örgütüne yönelik 14 adrese yapılan baskında gözaltına alınan 12 şahıstan 8’i tutuklandı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü tarafından toplumsal olaylarda polis araçlarını taşlayan ve olayları yönetenlere yönelik yapılan operasyon kapsamında 14 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Terörle Mücadele ekipleri tarafından yapılan operasyona Özel Harekat, Çevik Kuvvet, Güvenlik Şube ekipleri de destek verdi. Adıyaman merkez, ilçe ve köylerde 14 adrese yapılan baskında 12 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği öğrenildi. Emniyette ifadeleri tamamlanan şahıslar yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Adliyeye getirilen 12 şahıstan 8’i çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken 4 şahıs ise, denetimli serbestlik yasasından faydalanarak serbest bırakıldı.

Burada ifadeleri alınan Ali Taşar, Şevket Sönmez, Şeyho Karataş, Nusret Erbay, HDP Merkez ilçe yöneticisi Abdurrahman Çalışır, denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakılırken, DBP Merkez İlçe Eş Başkanı Abuzer Küçükşahin ve Sinan Doymaz, Barış Coşkun, Kemal Yeşilçayır, Lütfü Yoldaş, Mahmut Ozan Harmancı, Mazlum Harmancı, Serdar Küçükşahin ile birlikte 8 kişi tutuklanarak Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

 

Siirt

Siirt’te dün sabah kar maskeli özel harekât polisleri tarafından Çal, Barış, Conkbayır, Dumlupınar ve Affet mahallelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan S. Ö., Z. E. ile Mücahit Özhan, Barış Tuncay, Tajdin Çağlar, Sipan Batur ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaş, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınan 7 kişi, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. Sipan Batur, Barış Tuncay, Tajdin Çağlar, Mücahit Özhan ve Z.E., “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanırken, iki kişi ise, serbest bırakıldı.

 

Batman

Batman’da ise 2011 yılındaki YSK protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle dün gözaltına alınan 7 kişi Batman Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınanlar,  tutuklanma talebiyle Batman Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkemede ifadeleri alınan Murat Kuyumcu, Serhat Ekinci, Orhan Dumak, Abdülkadir Çelebi, Mehmet Çelebi “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanırken, İzzetin Kardaş ve Hasan Demirel serbest bırakıldı.  Tutuklanan 5 kişi, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

 

Bitlis

Bitlis’in Ahlat ilçesinde gözaltına alınan HDP İlçe Eşbaşkanı Alaaddin Tokova, Fesih Güneş, Erol Özkan, Nazmi Köçer, Sedat Ak, Maşuk Çiçekli, Yaşar Baş, Kamuran Tokova ile C.G. (16) adlı çocuk, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından Bitlis Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından Nazmi Köçer, Sedat Ak ve Maşuk Çiçekli, Yaşar Baş, Kamuran Tokova ve C.G. (16) serbest kaldı. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen HDP İlçe Eşbaşkanı Alaaddin Tokova, Fesih Güneş ve Erol Özkan ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak Bitlis Cezaevi’ne gönderildi.

 

Kars

Kars merkez ile Digor, Kağızman ve Selim ilçelerinde 5 Ağustos günü düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve aralarında Digor Belediyesi Eşbaşkanı Şengül Erkmen, HDP Digor İlçe Eşbaşkanı Öner Buldu, DBP’li Kars Belediyesi Meclis üyesi Güldane Kılıç, HDP ve DBP yöneticileri ile KA-YÖDER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 kişinin işlemleri tamamlandı. Gözaltına alındıkları kent merkezi ve ilçelerdeki adliyelere sevk edilen 16 kişi, “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla savcılığa çıkarıldı. Buradan mahkemeye sevk edilen 16 kişi, denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı