Adıyaman

Kazalarla birlikte denetimler de artıyor

Kazalarla birlikte denetimler de artıyor

 

Adıyaman’da trafik kazaları ile birlikte can ve mal kaybının arttığını 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 tarihleri arasında trafik denetlemelerinin de artacağı açıklandı.

Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Hasan Patat, kış aylarında yolculuk yapacak olan vatandaşların araçlarında gerekli önlemlerini almalarını istedi. 1 Aralık 2015 -1 Nisan 2016 tarihlerinde kentteki trafik kazaları ve bu kazalar ile birlikte can ve mal kaybının da arttığını hatırlatan Patat, “Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte oluşacak sis, yağmur, kar yağışı, tipi, fırtına, buzlanma gibi olumsuz hava koşulları nedeniyle sürücülerin görüş mesafesi azalmaktadır. Araçların fren ve durma mesafesi artmakta, araç kullanma ve sürüş konforu bozulduğundan trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir. Karayolu ulaşımını olumsuz yönde etkileyen ve trafik kazalarında önemli rol oynayan kış mevsimi özellikleri dikkate alınmalıdır. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybının korunması ile güven içerisinde seyahat etmeleri için gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

561 Motosiklet Trafikten Men Edildi

Patat, yaşanan kazaları en aza indirgemek amacıyla sürücü ve trafik kurallarına yönelik yürütülen denetlemeler ve eğitim çalışmaları ile ilgili istatistiki bilgileri de kamuoyu ile paylaştı.    Bu istatistiklere göre, Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Denetleme ve Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kent merkezinde 2015 yılında 2 bin 196 motosiklet kontrol edilirken, trafiğe uygun olmayan 561 motosiklet trafikten men edildi, 689 bin 445 TL para cezası uygulandı. Motosiklet uygulamalarının kesintisiz bir şekilde devam edeceği belirtildi. Polis ekipleri tarafından kent merkezinde 40 bin 724 araç kontrol edildi. Yolcu taşıma araçlarına yönelik yapılan trafik uygulamalarında ise, bin 303 yolcu taşıma aracı kontrol edilmiş, 278 tanesine para cezası uygulandığı 20 tane toplu taşıma aracının ise, trafikten men edildiği yapılan uygulamalar kapsamında toplam 72 bin 607 TL para cezası kesildi. Polis ekipleri tarafından 30 bin 928 uygulama noktasında gerçekleştirilen denetlemeler kapsamında ise, bin 234 toplu taşıma aracı kontrol edilmiş, 256 tane toplu taşıma aracına cezai işlem uygulanmış ve 37 toplu taşım aracı trafikten men edilirken, toplam 62 bin 305 TL’lik cezai işlem gerçekleştirildi.

 

Sürücü Ve Yayalara 5 Bin 518 Eğitim Verildi

Trafik Denetleme ve Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 2015 yılı içerisinde yaya ve sürücülere yönelik 5 bin 518 eğitim semineri verilirken kamu kurum personellerine yönelik ise, toplam 414 eğitim semineri düzenlendi. Trafik Denetleme ve Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından yük taşıyan araçlara yönelik yapılan uygulamalar kapsamında bin 578 yük taşıyan araç kontrol edilmiş, 117 yük taşıyan araca ceza yazılmış, 5 yük taşıyan araç ise, trafikten men edilirken toplam 18 bin 135 tl para cezası uygulandı.

Adıyaman’ın kent merkezinde trafiğe kayıtlı tescilli araç sayısı 60 bin 191 olurken Adıyaman’a bağlı ilçelerde bu rakam 33 bin 194 oldu. İl ve ilçelerde trafiğe kayıtlı araç tescil sayısı toplam 93 bin 385’i buldu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı