Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Katı Atık Deposuna Mahkeme Engeli

14 Mayıs 2015 Perşembe, 09:48

Belediye Danıştay’a Başvuracak

Katı Atık Deposuna Mahkeme Engeli

 

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından yapılan Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili çevre köylerdeki köylülerin, olumlu ÇED raporuna karşı Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazanmaları üzerine, Belediye konuyu Danıştay’a götürecek.

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından Adıyaman’ın 3 kilometre uzağında yapılan katı artık depolama tesisi için verilen olumlu ÇED raporuna karşı, tesisin civarında bulunan köylerdeki insanların, İHD’ye başvurusu üzerine, İHD tarafından Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne iptal davası açıldı.BELEDİYE KATI ATIK DEPOLAMA TESİSİ İÇİN DANIŞTAYA BAŞVURACAK

İHD Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından yapılmakta olan ve henüz inşaatı bitmemiş bu tesise tüm ilçe belediyeler ile belde belediyelerin çöpleri bu tesise taşınmış olacaktı. Buranın devreye girmesi halinde yakılan katı atıkların tüm dumanı Adıyaman ilini kokudan oturamaz hale getirecekti. Yine sistemin devreye girmesi halinde özellikle o yere çok yakın mesafede bulunan kırk göz su kaynağı, eğri çay ve başka su kaynakları yakılan çöplerin içinde bulunan kimyasalların bu su kaynaklarına karışmasına yol açacak, orada bulunan ormanlık alanın bitki örtüsü yok olama tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktı.

Bütün bu sakıncalarını yapılan keşifte bu işte uzman olan bilirkişiler vasıtası ile tespit eden mahkeme verilen ÇED olumlu raporunun bu hususlara dikkat edilmeden hazırlandığını, su kaynaklarının kirleneceğine çevreye, bitki örtüsüne zarar vereceği tespit ederek raporu iptal etti” dedi.

Şanlıurfa İdare Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz edeceklerini belirten Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise, kararın bozulması için Danıştay’a başvuracaklarını kaydetti. Kutlu, “Önceden planlamasının daha iyi yapılması lazımdı. Şuanda oraya 10 milyon TL para harcanmış ve ona acıyoruz. Kararın bozulması için Danıştay’a başvuracağız” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz