Adıyaman

Kardeşliğimize zarar vermeyin!

Kobani’yi kuşatan İşid’i değil, Adıyaman’ı Yaktılar

Kardeşliğimize zarar vermeyin!

Adıyaman, tarihin hiçbir döneminde farklılıklarıyla kavgalı bir kent olmadı. Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türk’üyle, Kürt’üyle bir arada kardeşçe yaşamayı bildi. İşid terör örgütünün Ayn El Arab (Kobani)’e yönelik kuşatmasını ilimizde protesto edenlerse İşid’e değil, Adıyaman’a, Adıyamanlıya ve kardeşliğe zarar verdi.

Ülkenin birçok yerinde Kobani’yi işgal eden İşid terör örgütüne yönelik tepkiler, İşid’e değil, bölgede yaşayan insanlara zarar verdi. Kamu malları yağmalandı, araçlar yakıldı, kan toplama aracı bile yananlar arasındaydı. Ev ve işyerlerine saldıranlar, kapıları işaretleyenler, Molotof atanlar, gelişi güzel silah sıkanlar, kendi yaşadıkları yere zarar vermekle kalmadı, toplum içinde, bir arada yaşamaya da zarar vermeye başladılar.

 

Önceki gece neler oldu?

Önceki gece Adıyaman savaş alanına döndü.  Kobani’yi bahane eden kalabalık polisle çatıştı. Polis ile birlikte jandarma özel harekat timleri kalabalığa müdahale etti. Kalabalıktan polise silahla ateş açıldı, Molotof atıldı. Ev ve işyerleri tahrip edildi ve bazı evler boyayla işaretlendi. Vatandaşları paniğe kapıldığı olaylar gece boyu devam etti.

Adıyaman’da Kobani’deki saldırıları bahane eden grup polisle çatıştı.  Adıyaman merkez Karapınar Caddesi üzerinde kurulan ‘Kobani Yardım Çadırı’ önünde toplanan kalabalık AK Parti binasına doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler Valilik binası önünde bulunan polislere taş attı. Polis göstericilere burada müdahale etmezken, göstericilerden bazıları da taş atanları uyardı.

Kalabalık Atatürk Caddesi üzerinde bulunan AK Parti binası önüne geldiğinde ellerindeki taşları polise ve AK Parti binasına atmaya başladı. Polis ekipleri biber gazları, TOMA ve akreplerle göstericilere müdahale etti. Göstericiler atılan biber gazlarından dolayı ara sokaklara dağıldı. Göstericiler daha sonra Atatürk Bulvarı üzerinden Karapınar Caddesi’ne doğru geri çekildi. Göstericiler geri çekilirken, kaldırım taşlarını sökerek, banka ve çeşitli işyerlerine zarar verdi.

Göstericileri takip eden polis ekiplerine takviye olarak jandarmanın özel harekat timleri takviye geldi. Karapınar Caddesi girişindeki kavşağın üst kısmındaki yolu lastik ve tahta yakarak trafiğe kapattılar. Jandarma ve polis ekiplerini bazı vatandaşlar alkışlayarak destek verdi.

Polis ekipleri yolu trafiğe kapatan ve taş atan göstericileri TOMA ve zırhlı araçlarla püskürtmek istedi ancak göstericiler eylemlerinden vazgeçmedi. Gösterilerin yapıldığı yerde yapılan düğün gösteriler nedeniyle dağıldı. Atılan biber gazlarından polisler, gazeteciler ve vatandaşlarda etkilendi. Göstericilerin attığı taşlardan gazeteciler yaralandı. Göstericilerin attığı taş ve TOMA’nın geri geri gelmesi esnasında polisler yaralandı. İlk belirlemelere göre 18 polis kaza ve taşlardan dolayı yaralandı. Yaralı polislerin sağlık durumlarını iyi olduğu öğrenildi. Gösteriler gece de devam etti.

 

Toma’nın Ezdiği Polisler Hastanelere Kaldırıldı

Adıyaman’da Kobani halkına destek için başlatılan fakat sonra olayların çıktığı gösterilerde, göstericilere müdahale eden polislerden 18’i TOMA’nın altında kalarak yaralandı.

Göstericilerin AK Parti binasını ve polisleri taşlamasıyla başlayan olaylar saatlerce sürdü. Çeşitli işyeri ve bankaların camını kıran ve çevreye zarar veren göstericiler Karapınar Caddesi’ne trafiğe kapattı. Lastikler yakılarak yola barikat kuran göstericiler, polisin caddeye girmesine izin vermedi.

Polise taş atan göstericilerin gösterileri saatler sürdü. Göstericilere müdahale eden İHD Başkanı Osman Süzen ve beraberindeki heyet göstericileri durduracaklarını söylediler. Süzen ve beraberindeki heyeti dinlemeyen göstericiler polise taş atmaya devam etti.

Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polislerinin yanı sıra Jandarma Özel Hareket Timlerinin de destek verdiği müdahale esnasında, TOMA’nın aniden geri geri gelmesi üzerine arkasında bulunan polisleri ezerek yaraladı. TOMA’nın arkasında bulunan polislerden 18’i hafif şekilde yaralandı. Gösterilerde bir gazeteci ayağından, bir gazeteci ise kafasından atılan taşlar nedeniyle yaralandı.

Saat 00.30’u gösterdiğinde göstericiler eylemlerine ara verdi. Polislerde bu süre zarfında geri çekilerek beklemeye başladı. BDP’li bir heyet polislerin yanına giderek gösterileri durduracaklarını belirterek, polisin müdahaleden vazgeçmesini istedi. Polis müdürü göstericilerin evlerine gitmeleri halinde müdahale olmayacağını ve göz altı yapılmayacağını söyledi.

Polis ve jandarma ekiplerinin bulunduğu bölgeye Vali Mahmut Demirtaş gelerek Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ve jandarma özel hareket timi komutanından bilgi aldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Mahmut Demirtaş, yaralanan gazetecilere geçmiş olsun temennisinde bulunarak, bu tür olayların Adıyaman’a yakışmadığını söyledi. Vali Demirtaş, yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, provakatif eylemlere dikkat çekti.

 

Yaralı Polislere Ziyaret

Adıyaman’da Kobani bahanesiyle çıkartılan olaylarda TOMA’nın ezdiği 18 polis memuruna Vali Mahmut Demirtaş ve Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ziyarette bulundu.

Gece yaşanan olaylar esnasında TOMA’nın altında kalan ve yaralanan 1’i emniyet amiri olmak üzere 18 polis memurunu olaylar sonrasında Vali Mahmut Demirtaş hastanede ziyaret etti. Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ile gece yaralı polisleri ziyaret eden Vali Demirtaş, sabah ise bir kez daha ziyaret ederek, geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Emniyet Müdürünün eşi Ayşe Salmaner de hastanede yatan ve evde ki yaralı personelin eşlerini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.(İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu