AdıyamanManşet

Kar yağdı, hayat felç oldu!

Beklenen kar yağdı, keyfeden etti ama

Adıyaman’da beklenen kar yağdı. Çocuklar ve kar özleyenler keyfederken, ulaşım aksadı, uçak seferleri iptal oldu, kayanlar, düşenler eksik olmadı. Adıyaman Malatya karayolu da ulaşıma kapandı. Adıyaman’a beklenen ve özlenen kar yağdı ama öte yandan hayatta felç oldu. Kar yağışı kırsalda da etkili oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe ve köylerde ulaşım sağlanamayan yerler için İl Özel idaresi ekipleri çalışırken, halen 484 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.  Kar yağışından eğim de nasibini aldı. Dün ilk, orta, lise ve üniversitede eğitime bir gün ara verildi. Sincik’te eğitime bugün de ara verildi.

Önceki akşamdan itibaren başlayan kar yağışı uçak seferini iptal ettirirken, araçlar kaydı, yayalar düştü.

Adıyaman kent merkezine 4 yılın ardından ilk kez kar yağdı. 2016 yılında kenti beyaza bürüyen kar, 4 yılın ardından yine aynı görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Kent merkezinde bir taraftan kartpostallık görüntüler çıkarken, diğer taraftan hayat olumsuz etkilendi.

Hava sıcaklığının eksi 3 derece olduğu Adıyaman’da araçlar ilerlemekte zorlandı. Kar ve soğuk hava sonrasında oluşan buzlanma nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı kaza meydana geldi.

İlerlemekte güçlük çeken araçların yanı sıra yayalarda buzlu yolda kayarak düştü. Atatürk Caddesi üzerinde kaygan kaldırımda ilerleyen 2 vatandaş düştü. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıları Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı.

Adıyaman Belediyesi ekipleri geceden itibaren ana arterler başta olmak üzere tuzlama, kumlama ve kürüme işlemi yaptı. Bazı esnaflar ise kendi işyerlerinin önünü tuzladı. Kar nedeniyle mahsur kalan araçları itfaiye ekipleri kurtardı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul-Adıyaman uçak seferi karşılıklı olarak iptal edildi.

Kar yağışı bir taraftan hayatı olumsuz etkilerken diğer taraftan güzel ve kartpostallık görüntülerde ortaya çıkardı. Okulların tatil olduğu Adıyaman’da çocuklar kar ile oynamanın keyfini çıkarttı.

 

Belediyeden Kar Mesaisi

Adıyaman Belediye Başkanı Dr.Süleyman Kılınç, belediye olarak mevsim şartlarının getirdiği olumsuzlukları vatandaşlara yansıtmamanın mücadelesi içerisinde olduklarını söyledi.

Başkan Kılınç, karın Adıyaman merkezde hissedilmesinden sonra ekiplerinin 7/24 çalıştığını hatırlatarak şunları söyledi;

‘Ekiplerimiz ana arterler başta olmak üzere kar ve buzlanma mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Öncelikli olarak şehir merkezimiz, ana arterler, Bozbey, TOKİ yolu ve küme evler olmak üzere ara sokaklarda dahil çalışmalar yaparak vatandaşlarımızın sorunsuz bir şekilde ulaşımlarını sağlamalarını arzuladık ve bunda da başarılı olduk. Özellikle, üniversite kavşağındaki yol inşaatı çalışmaları nedeniyle şehrimizin önemli ulaşım noktası olan Karaali Köprüsü’ndeki buzlanma ve karla mücadele çalışmalarımızdan dolayı trafiğe sorunsuz bir şekilde cevap verdi.’

Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç açıklamasının sonunda kar ve buzlanmayla mücadele ekiplerinin her zaman hazır olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kar yağmasına en çok çocuklar sevindi

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini duyurdu.

Adıyaman il ve ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar 1 gün tatil edildi.  Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Devam eden kar yağışı ve yollarda oluşan buzlanma nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi ile halk eğitim merkezlerinde 13 Şubat 2020 Perşembe 1 gün süreyle tatil edilmiştir” dedi.

 

Sincik’te bugün de okullar tatil

Sincik ilçesinde yoğun kar yağışından dolayı okullar Cuma günü tatil edildi.

Tatille ilgili Sincik Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “Devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle ilçemiz genelinde 14 Şubat 2020 Cuma günü, ilk ve orta dereceli okullarda ve halk eğitim merkezlerinde, eğitim öğretime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca engelli ve hamile kamu personeli de aynı günlerde idari izinli sayılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

Üniversitede eğitime kar tatili

Adıyaman Üniversitesi’nde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Adıyaman Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, “İl genelinde yarın saat 15.00’a kadar kar yağışının yoğun olacağı ön görüldüğünden Adıyaman Üniversitesi merkez yerleşkesi ile ilçelerdeki yerleşkelerde eğitim- öğretim gören öğrenciler için 13 Şubat 2020 tarihinde ara verilmiştir. Ayrıca Adıyaman Üniversitesinde çalışan hamile ve engelli personellerde  13 Şubat 2020 Perşembe günü idari izinli sayılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

484 yerleşim yerine ulaşılamıyor

Adıyaman’da yoğun kar yağışından dolayı 484 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

Adıyaman’da iki günden beri etkisini arttıran kar yağışı hem kent merkezinde hem de kırsal bölgelerde yaşamı olumsuz etkiliyor. Adıyaman’ın Sincik ilçesinde kar ve tipi nedeniyle yaklaşık 3 metreye ulaşan kar kalınlığını aşmak için İl Özel İdare ekiplerine etkin mücadele ediyor.

Adıyaman merkezde 45 köy ve 44 mezra, Besni ilçesinde 13 köy ve 9 mezra, Çelikhan ilçesinde 20 köy ve 31 mezra, Gerger ilçesinde 39 köy ve 76 mezra, Gölbaşı ilçesinde 16 köy ve 16 mezra, Kahta ilçesinde 42 köy ve 47 mezra, Samsat ilçesinde 3 köy ve 4 mezra, Sincik ilçesinde 21 köy ve 590 mezra, Tut ilçesinde 5 köy ve 3 mezra olmak üzere 204 köy ve 280 mezra yolu ulaşıma kapandı. Toplam 484 yerleşim birimine ulaşım sağlanamadığı Adıyaman’da İl Özel İdare ekipleri 36 ekip ile yol açma çalışmalarını sürdürüyor.(İHA)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı