Adıyaman

Kar ve soğuğa teslim olduk

57 Köy, 105 Mezra Yolu Ulaşıma Kapandı

Kar ve soğuğa teslim olduk

 

Adıyaman’da yoğun kar yağışı nedeniyle 57 köy, 105 mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Türkiye’de etkili olan yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Önceki gün yağan yoğun kar nedeniyle bazı köylere ulaşım sağlanamıyor.

Adıyaman merkeze bağlı 12 köy, Çelikhan ilçesinde 15 köy, Kahta ilçesinde 7,  Sincik ilçesinde 17, Tut ilçesinde 6 köy yolu olmak üzere toplam 57 köy yolu ve buralara bağlı 105 mezra yolunun kapalı olduğu öğrenildi.

Kapanan köy yollarının açılması için İl Özel İdare ekiplerinin yol açma çalışmaları sürüyor.

 

Çelikhan’da Kar Esareti

Çelikhan ilçesinde kar yağışı, tipi ve soğuk hava nedeniyle ilçeye bağlı bütün köy yolları kapanırken, Çelikhan-Adıyaman ve Çelikhan-Sürgü arasında ulaşım zorlukla sağlanırken ilkokullar 1 gün tatil edildi.

Kar yağışı, tipi ve soğuk hava şiddetinin artmasıyla ilçede ulaşımı ve günlük yaşamı zorlaştırıyor. Kar ve tipi nedeniyle Çelikhan- Yeşilyayla, Mutlu, İzci, Göbağı, Şerefhan, Kurucak, Köseuşaği, Bozgedik, Çampınar, Yeşiltepe, Kalecik, Karagöl, Karaçayır, Aksu ve Yağızatlı Köy  yolları ulaşıma kapalı olup, çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. İlçede Çarşamba günleri kurulan ilçe pazarı da kar yağışı nedeniyle kurulamadı.

 

Gerger’de Kar Yağışı Etkili Oluyor

Gerger ilçesinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı şiddetini artırarak devam ediyor. İlçede eğitime  gün ara verildi.

Gerger ilçe merkezinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı gece saatlerinde şiddetini artırarak etkili oldu. Geçtiğimiz günlerde soğuyan hava nedeniyle şehrin yüksek kesimleri beyaza bürünmüştü. Dün gece ise caddeler kısa sürede beyaz örtüyle kaplanırken, trafik ekipleri, sürücüleri yanlarında çekme halatı, takoz ve zincir bulundurmaları, trafikte ilerlerken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ekipler, sürücülerin araçlarıyla yakın takip ve aşırı hızdan kaçınmaları gerektiğini belirtti.

Kar yağışı nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapanırken, Gerger-Kahta minibüs seferleri iptal edildi. Gerger ilçesini Adıyaman ve Kahta’ya bağlayan Kan Boğazı geçidinin de kapandığı ve yetkililerin açma çalışmalarına başladığı öğrenildi. İlçe merkezinde kar kalınlığı yaklaşık 15 santimi bulurken, Gerger’de okullar 2 gün (bugün ve yarın) tatil edildi.

 

Sincik İlçesine Ulaşım Sağlanamıyor

Sincik ilçesinde yoğun kar yağışının ardından başlayan tipi nedeniyle, Sincik-Kahta karayolunda ulaşım sağlanamıyor.

Bölgede iki gün etkili olan yoğun kar yağışının ardından, rüzgarın şiddetini artırmasıyla başlayan tipi nedeniyle Sincik-Kahta karayolu ulaşıma kapandı, Sincik’te tipi nedeniyle 20 köy, bu köylere bağlı mezralar ve 5 mahalleye ulaşım sağlanamıyor. Don ve tipi nedeniyle dün akşamdan bu yana ilçede ulaşımın durduğu belirtildi.

Belediye ekipleri ilçe merkezinde yolları açık tutmak için 1 greyder ve 1 kepçe ile çalışma yapıyor. İl Özel İdare ekipleri ise 2 dozer, 2 greyder, 1 kepçe, 2 servis aracı ve 8 personel ile köy yollarını açmaya çalışıyor. Karayolları ağında bulunan Sincik-Kahta ve Sincik-Yarpuzlu yollarında ise karayollarının herhangi bir çalışma yapmadığı öne sürüldü.

 

Sincik’te Eğitime Fırtına Engeli

Sincik ilçesinde yoğun kar yağışının ardından şiddetini artıran rüzgar ve tipi nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

İki gün devam eden yoğun kar yağışının ardından başlayan fırtına nedeniyle Sincik genelinde tüm okullar bugün tatil edildi. Sincik Kaymakamlığı resmi WEB sitesinde yapılan açıklamada, “Yoğun kar fırtınasından dolayı 8 Ocak 2015 tarihinde Okullar bir gün tatil edilmiştir” denildi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu