AdıyamanManşet

Kalıcı Çözüm Sizden, Geçicisi Bizden

Adıyaman’da park edecek alan kalmadı

Adıyaman’da oto park sorunu çok ciddi boyutlara çıktı. Artık caddeler, sokaklar, boş arsalar, araziler park yeri haline geldi. Bir sıranın yanına, ikinci sıra, üçüncü sıra park yapılmaya başlandı. Acil işi olanların aracını çıkarması çok zor olmaya başladı. Ancak çözüm yok. Çözüm, otopark sayısını artırmak, katlı otopark yapmak ve insanların ‘zorunlu olmadıkça’ araçlarıyla şehir içine girmelerine engel olmak ya da bizim vereceğimiz geçici çözümle idare etmek…

Adıyaman’ın kalıcı park sorununa geçici çözüm yaramayacak biliyoruz. Çözümün katlı oto park başta olmak üzere, güvenli, düzenli otopark sayısını arttırmak olduğunu da biliyoruz. Ancak bunu yapacak olan bizler değiliz. Kalıcı çözüm için proje üretmeyi, uygulamayı ve nihayetine kesin çözümü yerel yöneticilere bırakıyoruz, biz geçici çözüm sunalım, yaraya merhem olsun.

 

Okul Bahçeleri oto park olsun

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin yapılamadığı bu günlerde ilk, orta ve lise binalarının bahçeleri boş duruyor. Geçici çözüm için okul bahçeleri bulunmaz mekanlar olarak göze çarpıyor.

Adıyaman belediyesinin eski otogar yerinde uyguladığı tarzda “Bir liraya park” uygulamasını bu okulların bahçelerinde de uygulayabilir. Böylece hem araçlar güvenli bir yere park eder hem de otopark sorununa geçici çözüm bulunmuş olunur.

 

Park ücreti okullara

Okul bahçelerine yapılacak geçici parklardan elde edilecek gelir de okullara bırakılabilir. Böylece pandemi sonrası okulların daha fazla temizlenmesini, daha kullanılabilir olmasını ve eksikliklerinin de giderilmesini sağlar.

 

Bu kalıcı çözüm değil, bilinmeli

Bu önerimizin geçici çözüm olduğunu başta söyledik, yine söylüyoruz. Adıyaman’ın kangren haline gelen oto park sorununun geçici değil, kalıcı çözümle sona erdirilmesi gerekiyor.

Bizim önerimiz, kalıcı çözüm için proje yapma, projeyi uygulama ve sonuçlandırmaya kadar, belki de pandemi illetinden kurutulup, yüz yüze eğitime başlayacağımız o güne kadar.

Teklif bizden, uygulama yerle yöneticilerimizden…

Haber-Yorum: Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu