Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Kaldırımı sahibine, vatandaşa verin

26 Temmuz 2016 Salı, 09:27

Kaldırımı yayalar hariç herkes kullanıyor

Kaldırımı sahibine, vatandaşa verin

 

Adıyaman’da kaldırım işgallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Esnafların, yayaların geçemeyeceği şekilde işgal ettiği kaldırımlarda inşaat yapanların işgali, otellerin, akaryakıt istasyonlarının işgali de eklenince, kaldırımı bir tek yayaların işgal edemediği kabul edilmeye başlandı.

Adıyaman’da, yapımı devam eden inşaatların yapım esnasında kullanılan malzemelerinin kaldırımları işgal etmesi vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Otel, akaryakıt istasyonu, seyyar satıcı, manav ve diğer esnafların kaldırım işgaline, kafeler de eklenmeye başlandı.

Yayalar için yapılan, vatandaşın hizmetine sunulan, büyük masraf edilerek, daha modern bir kent olsun diye uğraşılan kaldırımlar, maalesef yayalar hariç, herkes kullanıyor. Trafiği de aksatan, zaman zaman yayaların yola inmesi nedeniyle tehlikeli durumu da ortaya çıkaran işgallerin bir an önce son bulmasını isteyen vatandaşlar, “Eğer kaldırım bizimse, bize verilsin, değilse de o zaman yol bizim, kaldırım onların olsun” diye tepki gösteriyor.

 

Kaldırım İşgali, Hak İhlalidirSurmanset-1-Kaldirimi-Sahibine-Vatandasa-Verin

Geçtiğimiz aylarda Adıyaman’da kangren hale gelen kaldırım ve yol işgalleri için esnafların duyarlı olmasını isteyen Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel, kaldırım ve yol işgallerinin aynı zamanda bir hak ihlali olduğunu belirterek, esnafların cezai yaptırımı beklemeden, yayaların hakkı olan kaldırımları, yayalara bırakmaları gerektiğini söylemişti.

Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel, “Bilindiği gibi, günümüzde şehirlerin en büyük sorunlarından biri de kaldırım ve yol işgalidir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu sorun, şehrimizde de uzun zamandan beri yaşanmakta ve insanlarımızı zor durumda bırakmaktadır. Kaldırım ve yol işgali, şehrimizin görünümünü bozduğu gibi yaya ve araç trafiğini de olumsuz etkileyerek, insanlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bilinçsiz ve kontrolsüz şehirleşmenin ortaya çıkardığı bu sorun, yerel basınımızca da çeşitli defalar gündeme getirilmesine rağmen bugüne kadar ciddi bir çözüme ulaş/a/mamıştır.” dedi..

Temel, “Kaldırım ve yollar, aynı zamanda şehirlerin uygarlık seviyesinin göstergesi ve aynasıdır. İnsan onuruna yakışan, sağlıklı, temiz, modern, düzenli ve güvenli bir ortamda yaşamak her vatandaşımızın hakkıdır. Birlikte yaşamanın getirdiği kurallar manzumesi de bu hakkı korumak ve sürekliliğini sağlamaktır. Bu anlamda yapılacak her türlü ihlal, toplumda huzursuzluk ve hukuksuzluğa sebep olacaktır. Hem araç hem de yaya trafiğini olumsuz etkileyen, kısıtlayan ve aksatan kaldırım ve yol işgallerinin, aynı zamanda bir hak ihlali olduğunu da artık bilmemiz ve anlamamız gerekiyor. Gerek esnafımızın gerekse yapılan inşaat çalışmaları ve malzemelerinin sebep olduğu kaldırım ve yol işgallerinden sürücülerin kuralsız ve bilinçsiz araç parkına kadar vatandaşlarımızın hakkını gasp eden her türlü hak ihlali bir an önce sona erdirilmelidir. Zaten sorunlu olan cadde, sokak ve yollarımızın bir de bu şekilde işgale maruz kalması vatandaşlarımız arasında istenmeyen niza ve kavgalara da sebep olmaktadır. Bu ihlal nedeniyle hareket kabiliyeti düşük olan yaşlılarımızın, hastalarımızın ve çocuklu bayanlarımızın yaya kaldırımını kullanmaları zorlaşıyor ve trafik güvenliğini de yaya güvenliğini de tehdit eder hale geliyor. Normal insanların bile yürümekte zorlandığı kaldırım ve yollarımızda engelli insanlarımızın yürümesi daha da güç hale geliyor. Kent Konseyi olarak bu konuyu daha önce basın yoluyla dile getirmemize rağmen bugüne kadar herhangi bir somut adım atıldığına şahit olamadık.” dedi.

Esnaflardan duyarlılık beklediklerini belirten Temel, “Bu konuda öncelikli olarak esnafımızdan ve sürücülerimizden duyarlılık bekliyoruz. Beraberinde de yetkililerimizce gerekli denetim, uyarı ve yaptırımların kararlı bir şekilde bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Ancak, temennimiz ve beklentimiz odur ki, bu duyarlılığı esnafımızın göstermesi, kendi müşterisine, kendi hemşerisine kaldırımları geri vermesidir. Adıyaman’a ve Adıyamanlılara yakışmayan bu kötü tabloya hep birlikte son verebiliriz. Adıyaman hepimizindir.” demişti.

Ancak o günden bu güne değişen hiçbir şey yok.

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz